Kirazlıyalı Çenesuyu Köprüsü'nün sismik izolasyonsuz ve izolasyonlu deprem performansının zemin tipine bağlı olarak belirlenmesi
Determination of earthquake performance of Kı̇razlıyalı Çenesuyu Bridge without and with seismic isolation depending on soil type
- Tez No: 860795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Köprülerin deprem performansı, sismik olaylar sırasında ulaşım altyapısının güvenliğini ve dayanıklılığını sağlamak için çok önemlidir. Köprülerde sismik izolasyon kullanımı, deprem sırasında meydana gelen sismik enerjinin etkin bir şekilde absorbe edilmesini sağlar. Böylece köprü üzerindeki yer hareketinin etkisi en aza indirilir ve potansiyel hasar riski azaltılır. Bu yenilikçi yaklaşım sadece köprülerin yapısal bütünlüğünü korumakla kalmaz, aynı zamanda ulaşım ağının genel sismik dayanıklılığına da katkıda bulunur. Bu sayede depremler sonucunda oluşabilecek ekonomik kayıplar en aza indirilir. Bu tez çalışmasında Kirazlıyalı Çenesuyu Köprüsü'nün deprem performansının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, gerçek deprem kayıtları kullanılarak iki farklı zemin türü için köprünün sismik izolasyonsuz ve sismik izolasyonlu modelleri üzerinde SAP2000 programı ile zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda köprünün taban kesme kuvvetleri, kazıklardaki yatay ve düşey yer değiştirmeler, köprünün dinamik karakteristikleri, kolonlarda meydana gelen kesme kuvveti ve eğilme momenti değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The earthquake performance of bridges is crucial for ensuring the safety and resilience of transportation infrastructure during seismic events. The use of seismic isolation in bridges allows for effective absorption of seismic energy during earthquakes. Thus, it minimizes the effects of ground motion on the bridge and reduces the potential risk of damage. This innovative approach not only preserves the structural integrity of bridges but also contributes to the overall seismic resilience of the transportation network, thereby minimizing economic losses resulting from earthquakes. This thesis aims to determine the earthquake performance of the Kirazlıyalı Çenesuyu Bridge. Within this scope, nonlinear analyses in the time history were conducted using the SAP2000 software on both seismic isolated and non-isolated models of the bridge for two different soil types, utilizing real earthquake records. As a result of the analyses, the base shear forces of the bridge, horizontal and vertical displacements in the piles, dynamic characteristics of the bridge, and shear force and bending moment values in the columns were obtained.