Dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda metabolik parametrelerin deliryum etyolojisi ve prognozuna etkisi
The effect of metabolic parameters on delirium etiology and prognosis in patients in the internal intensive care unit
  1. Tez No: 860824
  2. Yazar: AZAD DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Deliryum gelişen hastalarda metabolik bozukluklar önemli bir yere sahip olduğu için yoğun bakım kliniğimizde yatan hastalarda meydana gelen metabolik bozuklukların deliryum gelişimi açısından etkilerini inceledik. Amacımız deliryum gelişmesine neden olabilecek metabolik bozuklukları saptamak ve bu bozuklukları erken dönemde düzelterek deliryum gelişmesine engel olmaya çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında İç Hastalıkları Yoğun Bakım kliniğinde yatan 138 hasta çalışmaya dahil edildi. 67 hasta deliryum grubunda değerlendirilirken, 69 hasta da kontrol grubu olarak değerlendirildi. Çalışmamız prospektif ve tanımlayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Bulgular: Deliryum grubundaki hastaların %53,7'si erkek, %46,3'ü kadın hastalar tarafından oluştu. Erkek hasta sayısı 36 kadın hasta sayısı 31 idi. Kontrol grubunda ise erkek hasta sayısı %54,4'ü, kadın hasta sayısı da %45,6'ydı. Erkek hasta sayısı 38 kadın hasta sayısı ise 31'di. Deliryum gelişen gruptaki 5 hastada akciğer kanseri, 5 hastada KBY, 2 hastada DM, 2 hastada da Özefagus kanseri mevcuttu. Deliryum gelişen grupta magnezyum ve glikoz düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük saptandı. Tartışma ve Sonuç: Deliryum, yoğun bakımda kalma süresini uzatan ayrıca morbidite ve mortaliteyi arttıran önemli bir durumdur. Bundan dolayı deliryum gelişimine yol açan risk faktörlerini ve metabolik bozuklukları erken saptamak ve düzeltmek önemlidir. Çalışmamızda deliryum gelişimi için risk olarak saptadığımız magnezyum ve glikoz düzeyleri yoğun bakımda yatan her hastada görülmeli ve optimal sınırlarda olacak şekilde tedavileri düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Since metabolic disorders have an important place in patients who develop delirium, we examined the effects of metabolic disorders in patients hospitalized in our intensive care unit in terms of the development of delirium. Our aim is to detect metabolic disorders that may cause delirium and to try to prevent the development of delirium by correcting these disorders in the early period. Materials and Methods: 138 patients hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care clinic between October 2022 and May 2023 were included in the study. While 67 patients were evaluated in the delirium group, 69 patients were evaluated in the control group. Our study was conducted as a prospective and descriptive study. Results: 53.7% of the patients in the delirium group were male and 46.3% were female. The number of male patients was 36 and the number of female patients was 31. In the control group, the number of male patients was 54.4% and the number of female patients was 45.6%. The number of male patients was 38 and the number of female patients was 31. In the group that developed delirium, 5 patients had lung cancer, 5 patients had CKD, 2 patients had DM, and 2 patients had esophageal cancer. Magnesium and glucose levels were found to be significantly lower in the group that developed delirium than in the control group. Discussion and Conclusion: Delirium is an important condition that prolongs the stay in intensive care and increases morbidity and mortality. Therefore, it is important to early detect and correct risk factors and metabolic disorders that lead to the development of delirium. Magnesium and glucose levels, which we found to be at risk for the development of delirium in our study, should be observed in every patient in intensive care and their treatments should be arranged to be within optimal limits.