Hiperelastik sürekli ortamın hexahedral uyarlamalı sonlu elemanlar ile analizi
Analysis of hyperelastic continuum with hexahedral adaptive finite elements
  1. Tez No: 860825
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ALYAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yeterli kuvvet uygulandığında hiperelastik malzemeler büyük şekil değişimi yapar. Bu malzemelerin farklı kullanım alanları vardır. Bunlardan birtanesi de inşaat mühendisliğinde sismik kuvvetlerin azaltılması için yapı temelinde kullanılan elastomerik mesnetlerdir. Bu ortamlar çoğu durumda sonlu elemanlar yöntemi gibi sayısal çözüm teknikleri ile ele alınır. Büyük şekil değiştirme yapan ortamların çözümünde doğrusal olmayan analiz yöntemi kullanılır. Burada sunulan çalışmada, hiperelastik ortamın büyük şekil değişimleri hexahedral uyarlamalı sonlu elemanlar kullanılarak Mooney-Rivlin malzeme modeli ile hesaplandı. Toplam Lagrange formülasyonu kullanılarak doğrusal olmayan uyarlamalı sonlu eleman çözümü yapan bir MATLAB kodu yazıldı. Sonuçlar Abaqus yazılımı ile karşılaştırıldı. Uyarlamalı ve uniform çözüm sonuçları irdelendi.
Özet (Çeviri)
When sufficient force is applied, hyperelastic materials undergo large deformation. These materials have different areas of use. One of these is elastomeric bearings used on the basis of buildings to reduce seismic forces in civil engineering. In most cases, these environments are addressed with numerical solution techniques such as the finite element method. Nonlinear analysis method is used to solve environments with large deformations. In the study presented here, large deformations of the hyperelastic continuum were calculated with the Mooney-Rivlin material model using hexahedral adaptive finite elements. A MATLAB code that performs a nonlinear adaptive finite element solution using the total Lagrangian formulation was written. The results were compared with the Abaqus software. Adaptive and uniform solution results were examined.