Doksorubisin ve abemaciclibin meme kanseri üzerindeki etkilerinin moleküler olarak irdelenmesi
Molecular investigation of the effects of doxorubicin and abemaciclib on breast cancer
  1. Tez No: 860837
  2. Yazar: TUĞÇE NUR ERALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANSUROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biotechnology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü olup kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak akciğer kanserinin yerini almaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde cinsiyet değişkenine göre kansere bağlı ölümlerin en önemli nedeni meme kanseri olarak belirtmek gerekmektedir.Diğer yandan meme kanseri alt tiplerinden olan Triple Negatif Meme Kanserleri (TNBC); moleküler olarak, kötü prognoza sahip ve tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğu bir meme kanseri alt tipi olup tedavi seçenekleri diğer moleküler alt tipteki meme kanserlerine göre sınırlı kalmaktadır. Klinik olarak onaylanmış biyobelirteçlerin TNBC' lerde kesin olarak bulunmaması nedeniyle mevcut tedavi seçenekleri, sıklıkla etkisiz hale gelen sitotoksik kemoterapiye dayanmaktadır. TNBC kanser tedavisinde rutin olarak kullanılan doksorubisin (DOX) ise hem beklenen etkiyi tam da bu sebepten ötürü yeterince sağlayamamakta hem de DOX gibi Topoizomeraz II inhibitörleri ilişkili direnç mekanizmaları nedeniyle ilaçtan istenen etki alınamamaktadır. Bu durumlarda direnç oluşumundan ötürü yeni kanser terapötiklerinin kombine şekilde kullanılması ise son anti- kanser stratejilerdendir. Bu çalışmada ABE ile DOX' un kanser hücrelerinde farklı etki mekanizmaları yoluyla çalıştığının bilinmesi sebebiyle ABE, DOX ile birlikte ele alınmıştır. Bu çalışmada hem MCF-7; hem de TNBC özellikte olan MDA-MB-231 hücrelerinde bir CDK4/6 inhibitörü olan ABE ve DOX kombinasyon etkisinin olup olmadığını görebilmek, sitotoksik, apoptotik etkisinin belirlenmesi, antioksidan değişimlerin gösterilmesi ve bunun hangi moleküler yollarla gerçekleştiğini saptayabilmek amaçlanmıştır. Mevcut çalışma ile geleneksel bir ajan olan DOX ile bir siklin bağımlı kinaz inhibitörü ulan ABEnin bir TNBC hücre hattı olan MDA-MB-231 hücre hattı üzerindeki potansiyel terapötik etkisi ortaya konulmuştur. Elde ettiğimiz bulgular, ER+ HER2- meme kanseri tedavisinde kullanilan ABE ajanının TNBC hücre hattı olan MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı üzerinde sitotoksik ve apoptotik etkiye sahip olduğunu ve kombinasyon etkisinin TNBC hücre ölümünü sinerjistik olarak artırdığını göstermektedir. Gelecekte yapılacak olan çalışmalarla ek moleküler yolakların etkileşiminin incelenmesi, hayvan deneyleri ve faz çalışmaları sayesinde TNBC hastaların klinik durumu daha da iyileştirme olasılığı ortaya çıkabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the second most common type of cancer after lung cancer and replaces lung cancer as the most common type of cancer in women. It should be noted that the most important cause of cancer-related deaths, especially in developing countries, according to gender variable, is breast cancer. On the other hand, Triple Negative Breast Cancers (TNBC), which is one of the breast cancer subtypes; Molecularly, it is a breast cancer subtype with a poor prognosis and limited treatment options, and treatment options are limited compared to breast cancers of other molecular subtypes. Due to the definitive lack of clinically validated biomarkers in TNBCs, current treatment options rely on cytotoxic chemotherapy, which is often ineffective. Doxorubicin (DOX), which is routinely used in TNBC cancer treatment, cannot provide the expected effect sufficiently for this reason, and the desired effect cannot be obtained from the drug due to the resistance mechanisms associated with Topoisomerase II inhibitors such as DOX. In these cases, due to the formation of resistance, the combined use of new cancer therapeutics is one of the last anti-cancer strategies. In this study, ABE was discussed together with DOX since it is known that ABE and DOX work through different mechanisms of action on cancer cells. In this study, both MCF-7; It was aimed to see whether the combination of ABE and DOX, a CDK4/6 inhibitor, has an effect on MDA-MB-231 cells with TNBC properties, to determine its cytotoxic and apoptotic effects, to show antioxidant changes and to determine which molecular pathways this occurs. The current study revealed the potential therapeutic effect of DOX, a conventional agent, and ABE, a cyclin-dependent kinase inhibitor, on the MDA-MB-231 cell line, a TNBC cell line. Our findings show that the ABE agent used in the treatment of ER+ HER2- breast cancer has a cytotoxic and apoptotic effect on the TNBC cell line, MDA-MB-231 breast cancer cell line, and the combination effect synergistically increases TNBC cell death. With future studies, examining the interaction of additional molecular pathways, animal experiments and phase studies, the possibility of further improving the clinical condition of TNBC patients may emerge.