Eklemeli imalat ile üretilmiş balpeteği kompozit levhaların mekanik davranışlarının araştırılması
Investigation of the mechanical behavior of honeycomb composite plates produced by additive manufacturing
- Tez No: 860844
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; eklemeli imalat ile üretilmiş olan farklı hücre yapılarına sahip balpeteği kompozit levhalara üç nokta eğilme testi ve basma testi uygulanarak yapıların mekanik davranışları araştırılmıştır. Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile PLA (Polylactic Acid) ve ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) malzemeden yararlanılarak bal peteği çekirdek kısmı üretilmiştir. Deneysel çalışmada kullanılmak amacıyla 4 farklı çekirdek yapısına sahip 48 adet kompozit numunenin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bunlar içi boş, kum saati formunda, kesik koni şeklinde ve altıgen dolgulu balpeteği çekirdek yapılı numunelerden oluşmaktadır. Ayrıca hazırlanan yapılar kompozit yüzey örtüsü ile kaplanmıştır. Farklı malzeme türlerinin ve farklı çekirdek kısımların kompozit levhalar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan testler ile yük-sehim ve yük-deplasman grafikleri çizilerek eğilme mukavemet yükleri ve basma mukavemet yükleri sayısal olarak verilmiştir. Elde edilen veriler grafikler halinde sunulmuştur. Sonuç olarak görülmüştür ki; PLA malzemeden üretilen kompozit yapıların ABS malzemeye göre daha iyi mekanik özelliğe sahip olduğu, kompozit çekirdekli balpeteği kompozit yapıların minimum hafiflik ve maksimum mukavemet sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; The mechanical behavior of the structures was investigated by applying three-point bending test and compression test to honeycomb composite plates with different cell structures produced by additive manufacturing. The honeycomb core part was produced using PLA (Polylactic Acid) and ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) materials with three-dimensional printing technology. 48 composite samples with 4 different core structures were produced for use in the experimental study. These consist of hollow, hourglass-shaped, truncated cone-shaped and hexagonally filled honeycomb core structured samples. Additionally, the prepared structures were covered with a composite surface cover. The effects of different material types and different core parts on composite sheets were examined. With the tests carried out, load-deflection and load-displacement graphs were drawn and bending strength loads and compressive strength loads were given numerically. The obtained data are presented in graphs. As a result, it was seen that; It has been observed that composite structures produced from PLA material have better mechanical properties than ABS material, and honeycomb composite structures with composite core provide minimum lightness and maximum strength.