Tane mısırın nem içeriğinin belirlenmesinde farklı tip tahıl nem ölçüm cihazlarının performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performance of different types of grain moisture measurement devices in determining moisture content of grain corn
  1. Tez No: 860849
  2. Yazar: YELİZ ACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tahılların hasat, hasat sonrası işleme, depolama ve pazarlama aşamalarında önemli fiyat ve kalite parametrelerinden biri olarak dikkate alınan tane nem içeriklerinin doğru ve hızlı bir şekilde belirlenmesi tarımsal üretimde oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Günümüzde tahılların nem içeriğini belirlemede elde taşınabilen portatif farklı tip nem ölçüm cihazlarının piyasada yaygın bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Bu cihazların doğruluk ve hassasiyetlerinin belirlenmesi ve bu değişkenler üzerindeki etkili faktörlerin araştırılması, cihazların kalibrasyonu ve ölçüm performanslarının artırılmasına önemli oranda katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, Türkiye piyasasında yaygın olarak kullanılan bazı tahıl nem ölçüm cihazlarının, farklı nem ölçüm aralıklarındaki doğruluk ve hassaslık dereceleri test edilmiştir. Ayrıca, bu cihazların ölçüm doğruluk ve hassasiyetlerine etki eden parametreler irdelenmiştir. Bu amaçla, üç farklı ticari nem ölçüm cihazı (PM-450 dökmeli, Wile 55 Sıkmalı, Pfeuffer HE Lite Kırmalı) altı farklı nem içeriğine sahip (%11-12, %16-17, %20-21, %24-25, %28-29 ve %30-31 y.a.) tane mısırın nem içeriğini belirlemede kullanılmıştır. Bu ölçüm cihazlarından elde edilen verilerin doğruluk dereceleri ve hata oranları, referans fırın yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca, ürün sıcaklığı ve çeşitlerin cihazların ölçüm sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Mısır çeşidinin nem ölçüm cihazı sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla, nem içeriği %12-13 (y.a) olan yedi farklı mısır çeşidinin PM-450 cihazının ölçüm sonuçları ile referans fırın kurutma yöntemi karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde, %16 oranında nem içeriğine sahip mısır taneleri, dört farklı sıcaklığa (17-18 °C, 20-21 °C, 25-26 °C, 32-33 °C) getirilerek elde edilen örneklerin PM450 cihazı ölçüm sonuçları, referans fırın yöntemiyle elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, tane mısırın nem içeriği, sıcaklık ve çeşit özelliklerinin nem ölçüm aletlerinin doğruluk ve hassasiyetlerinin üzerinde önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, tahılların nem içeriğini belirlemede kullanılan bu cihazların ürün özelliklerine göre doğru ve hassas ölçüm yapabilecek şekilde kalibre edilmelerinin oldukça önemli olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate and fast determination of grain moisture content, which is considered as one of the important cost and quality parameters in the harvesting, post-harvest processing, storage and marketing stages of grains, is among the very important issues in agricultural production. Nowadays, different types of hand-held portable moisture measuring devices are widely used in the market to determine the moisture content of grains. Determining the accuracy and sensitivity of these devices and investigating the factors affecting these variables will significantly contribute to the calibration and performance of the devices. In this study, the accuracy and sensitivity levels of some grain moisture measuring devices commonly used in the Turkish market at different moisture measurement ranges were tested. Additionally, the parameters affecting the measurement accuracy and sensitivity of these devices were examined. For this purpose, three different commercial moisture measuring devices (KETT PM-450 Pouring, Wile 55 Squeeze, Pfeuffer HE Lite grinding) were used to determine the moisture content of corn kernels in six different moisture ranges ((%11-12, %16-17, %20-21, %24-25, %28-29 and %30-31 w.b.). The accuracy and error rates of the data obtained from these measuring devices were tested using the reference oven method. Additionally, the effect of product temperature and types on the measurement results of the devices was investigated. In order to determine the effect of corn variety on the moisture measurement device results, the measurement results of the PM-450 device of seven different corn varieties with moisture content of 12-13% were compared with the reference oven drying method. Likewise, PM-450 measurement results of samples obtained by bringing corn grains with 16% moisture content to four different temperatures (17-18 °C, 20-21 °C, 25-26 °C, 32- 33 °C) was compared with the results obtained with the reference oven method. As a result of the study, it was seen that the moisture content, temperature and variety characteristics of corn kernels had a significant effect on the accuracy and sensitivity of moisture measuring instruments. Therefore, it has been observed that it is very important to calibrate these devices that used to determine the moisture content of grains to make accurate and precise measurements according to product characteristics.