Üniversite öğrencilerinde sanal dışlanma, benlik değeri, ait olma ihtiyacı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiler
Relationships between cyberostracism, self-esteem, need to belong and psychological well-being in university students
  1. Tez No: 860878
  2. Yazar: ZEYNEP CEREN ZORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencileri arasındaki sanal dışlanma, benlik değeri, ait olma ihtiyacı ve psikolojik iyi oluş arasındaki olası ilişkileri incelemektir. Nicel araştırma yöntemi kullanarak yapılan bu çalışmada, çeşitli üniversitelerden 152 üniversite öğrencisiyle çalışılmıştır. Üniversite öğrencilerinin demografik bilgileri ile internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarını belirlemek için Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Ayrıca Sanal Dışlanma Ölçeği, Psikolojik iyi Oluş Ölçekleri (Scales of Psychological WellBeing), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg Self-Esteem Scale-RSBÖ) ve Ait Olma Duygusu Ölçeği (Sense of Belonging Instrument-SOBI) (SOBI-P) kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testleri ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılırken, değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini değerlendirilmek için de korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda günlük internet kullanım süresi ile sosyal medya kullanım süresinin sanal dışlanma ile arasında anlamlı ilişkiler tespit edilirken, yaş ile psikolojik iyi oluş arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca ait olma duygusu ve benlik değerinin üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşunda en güçlü yordayıcılar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the possible relationships between cyberostracism, self-esteem, need to belong and psychological well-being among university students. In this study, conducted using the quantitative research method, 152 university students from various universities were studied. Demographic Information Form was used to determine the demographic information and internet and social media usage habits of university students. Additionally, the Virtual Ostracism Scale, Scales of Psychological Well Being, Rosenberg Self-Esteem Scale (RSBÖ) and Sense of Belonging Instrument (SOBI-P) were used.While t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for independent samples in the analysis of the data, correlation and regression analysis were applied to evaluate the relationships of the variables with each other. As a result of the research, significant relationships were found between daily internet usage time and social media usage time and virtual ostracism, while statistically significant relationships were also found between age and psychological well-being. It was also concluded that the sense of belonging and self-esteem are the strongest predictors of the psychological well-being of university students.