Şiî Müfessir Muhammed Hüseyin Fazlullah ve Min Vahyi'l Kur'ân adlı eseri
Shiite Mufassir Muhammed Hussein Fazlullah and Min Wahyi'l The Qur'an
- Tez No: 860879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN NAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hz. Peygamber (as.) vefatından kısa bir süre sonra Müslümanlar arasında ihtilaflar baş göstermeye başlamıştı. Basit ihtilaflarla başlayan bu süreç zamanla derin ayrılıklara sebep olmuş ve farklı mezhepler ortaya çıkmıştı. Her mezhep, Kur'ân'ı kendi inanç esasları çerçevesinde anlamış ve anlatmış, böylece farklı tefsir anlayışları ortaya çıkmıştı. Bu süreçte ortaya çıkan mezheplerden biri olan Şîa'da kendisini diğer mezheplerden ayıran; imamet, rec'at, bedâ, takiyye gibi birtakım inanç esasları belirlemiş ve Kur'ân'ı bu inanç esasları doğrultusunda anlamlandırma yoluna gitmiştir. Fazlullah, 20. asırda yaşamış ve hayatının büyük bölümünü Lübnan'da geçirmiş bir Şiî âlimdir. Birçok öğrenci yetiştirmiş, birçok hayır ve eğitim müessesi kurmuş, bunlara ek olarak onlarca eser telif etmiş olan Fazlullah, ülkemizde gerek ilim çevrelerince gerekse halk nezdinde fazla tanınmamış bir müfessirdir. Min Vahyi'l Kur'ânadıyla mufassal bir tefsir yazmış olup bu eserinde, Kur'ân'ın tamamını Mushaf sırasına göre tefsir etmiştir. İçerisinde yer yer mezhebi taassuplara da rastlanan bu eser; rivayet ve dirayet tefsiri özelliklerini içerisinde derç etmesi, ayetlerden hayata dair dersler çıkarması ve geniş bir kaynak zenginliğine sahip olması yönleriyle önemli bir tefsirdir.
Özet (Çeviri)
Shortly after the demise of the Prophet Muhammad, disputes began to emerge among Muslims. What started as minor disagreements evolved over time into profound divisions, leading to the formation of different sects. Each sect interpreted the Qur'an within the framework of its own doctrinal principles, thus giving rise to diverse exegeses. Among these emerging sects was the Shi'a, distinguished by unique doctrines such as Imamate, Raj'ah, Bada', and Taqiyya, and interpreting the Qur'an in light of these beliefs. Fazlullah was a Shi'i scholar who lived in the 20th century and spent most of his life in Lebanon. Renowned for nurturing numerous students, establishing various charitable and educational institutions, and authoring dozens of works, Fazlullah remains relatively unrecognized in our country, both among academic circles and the general populace. He penned an extensive exegesis titled 'Min Wahyi'l-Qur'an', in which he interpreted the entirety of the Qur'an in the order of the Mushaf. This work, occasionally marked by sectarian partiality, is significant for its amalgamation of narrative and rational exegesis, its ability to derive life lessons from verses, and its extensive use of diverse sources.