Web tabanlı robot yönetim platformu
Web based robot management platform
  1. Tez No: 860882
  2. Yazar: ESRA TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde robotlar birçok alanda kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber robotların kullanım alanları da artmaktadır. Kullanılan robotların sayısının artması robot yönetimiyle ilgili çözüm arayışlarına yol açmıştır. Birden fazla robot kullanılan operasyonlar ele alındığında robotların yönetimi ve tek bir noktadan robotların izlenmesi önemli bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada ROS robotlara yönelik bir yönetim uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulamayla ROS kullanan robotların tek bir noktadan yönetilmesi ve izlenmesi amaçlanmıştır. Web arayüz ile kurulum gerekmeden kullanıcıların robotları yönetebilmesi amaçlanmıştır. Uygulama üzerinden görev oluşturma, hedef lokasyon gönderme, mesaj gönderme, konfigürasyon ayarları ve harita güncelleme gibi işlemler yapılabilmektedir. Uygulama, robotların harita üzerindeki konumunun takibi, şarj yüzdesi ve bazı parametrelerin izlenmesi gibi operasyonel ihtiyaçları karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, robots are used in many areas. With the advancement in technology, the usage areas of robots are also increasing. The increase in the number of robots used has brought about to the search for solutions regarding robot management. If we consider operations using more than one robot, managing the robots and monitoring robots from a single point is an important need. In this study, a management application for ROS robots was developed. The developed application aims to manage and monitor robots using ROS from a single point. It is aimed for users to manage the robots without the need for installation via the web interface. Operations such as creating tasks, sending target locations, sending messages, configuration settings and map updates can be performed through the application. The application meets operational needs such as tracking the location of robots on the map, charging percentage and monitoring some parameters.