İn vitro olarak doğal yağların madecassoside aktif bileşeninin penetrasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of natural oils in vitro on the penetration of madecassoside active ingredient
- Tez No: 860890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğal yağlar, yüzyıllardır cilt bakımından saç bakımına kadar bir dizi uygulamada sağlık ve güzellik amacıyla kullanılan değerli bileşenlerdir. Doğal yağların genellikle kolayca erişilebilir ve uygun maliyetli olmaları, dünya çapında büyük ilgi görmelerine neden olmuştur. Derinin en üst tabası olan stratum korneum, ciltte koruyucu kalkan görevi görmektedir. Bu tabaka, ilaç aktif maddelerin penetrasyonunda sınırlayıcı bir faktör oluşturmaktadır. Bilimsel çalışmalar, doğal yağların cilt geçirgenliğini değiştirebileceğini ve topikal ilaç formülasyonlarında cilt geçirgenliğini arttırıcı yönde kullanılabileceğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında, cilt sağlığına olan olumlu etkileri nedeniyle aktif madde olarak C. asiatica bitkisinin yapraklarından elde edilen Madecassoside seçilmiştir. Aktif madde Madecassoside ve seçilen doğal yağlar (hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı, baobab yağı, shea yağı, üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı, jojoba yağı, macadamia yağı, argan yağı, marula yağı ve sarı kantaron yağı) ile %100 doğal krem formülasyonları oluşturulmuş ve doğal yağların Madecassoside'nin penetrasyonuna etkisi in vitro olarak incelenmiştir. Araştırma için seçilen doğal yağların stabilizasyona etkisi de incelenmiştir. Sıfırıncı derece, birinci derece, Korsmeyer-Peppas ve Higuchi kinetik modelleri kullanılarak salım profilleri belirlenmiştir. Çalışma sonunda, shea yağı, jojoba yağı ve argan yağı ile oluşturulmuş formülasyonlarda en yüksek penetrasyon değerleri elde edilmiştir. Bu çalışma, doğal yağların cilt sağlığına katkısını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural oils are valuable components that have been used for centuries in a variety of applications for health and beauty purposes, ranging from skincare to haircare. The widespread availability and cost-effectiveness of natural oils have have led to significant global interest. The outermost layer of the skin, known as the stratum corneum, acts as a protective barrier. This layer can restrict the penetration of active pharmaceutical ingredients. Scientific studies indicate that natural oils may alter skin permeability and can be used to enhance skin permeability in topical drug formulations. In this thesis, Madecassoside, derived from the leaves of the C. asiatica plant, was chosen as the active ingredient due to its positive effects on skin health. Formulations of 100% natural creams were prepared with the active ingredient Madecassoside and selected natural oils (coconut oil, sweet almond oil, baobab oil, shea butter, grape seed oil, avocado oil, jojoba oil, macadamia oil, argan oil, marula oil, and St. John's wort oil), and the impact of natural oils on the penetration of Madecassoside was investigated in vitro. The effect of the selected natural oils on stabilization was also examined. The release profiles were determined using zero-order, first-order, Korsmeyer-Peppas, and Higuchi kinetic models. At the end of the study, formulations created with shea butter, jojoba oil and argan oil demonstrated the highest penetration values. This study provides important findings that will contribute to a better understanding of the contribution of natural oils to skin health.