Ev tipi ısı pompalı çamaşır kurutma makinalarında sistem elemanları parametrelerinin yoğuşma performansına etkisi
The effect of system element parameters on condensation performance in home type heat pump washing dryers
  1. Tez No: 860891
  2. Yazar: ÖMER ENSAR DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BURCU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya genelinde ev tipi çamaşır kurutucu kullanımı her geçen yıl artarak devam etmektedir. Enerji verimliliği göz önüne alındığında ısı pompalı ev tipi çamaşır kurutucular, bacalı ve kondenserli ev tipi çamaşır kurutma makinelerden düşük enerji tüketimiyle ayrışmaktadır. Isı pompalı ev tipi çamaşır kurutucularında her ısı pompası sisteminde bulunan buharlaştırıcı, yoğuşturucu, kompresör ve genleşme elemanı kullanılmaktadır. Kompresör tercihinde inverter kompresörlü modeller son dönemde artışa geçmiştir ve pazardaki A+++ ve A+++ -%10 ürünlerde genellikle tercih edilmektedir. Aşırı kızdırma sıcaklığının optimize edilmesinin ısı pompalı sistemlerde enerji verimliliği arttırdığı bilinmektedir. Ancak ev tipi kurutma makinelerinde yaygın ısı pompalı sistemlerden farklı olarak kondenser ve evaporatör aynı hava akışı üzerinde bulunduğundan, sistemdeki değişiklikler aşırı soğutma sıcaklığını etkilemektedir. Elektronik genleşme vanaları (EEV) ısı pompası sistemlerinde aşırı kızdırma sıcaklığını ayarlamak için genleşme elemanı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, farklı inverter kompresör ve fan devirlerinde elektronik genleşme valfinin açıklık derecesinin ev tipi ısı pompalı çamaşır kurutucuların yoğuşma performansı üzerinde etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Yoğuşma performansı üçer farklı kompresör devri, fan devri ve EEV açıklığında incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda kullanılan 4 kg ağırlığındaki pamuk tekstiller ve ortam şartları EN 61121 Avrupa Birliği ev tipi çamaşır kurutucu standardına uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of household tumble dryers around the world continues to increase every year. Considering energy efficiency, heat pump home type tumble dryers differ from chimney and condenser home type tumble dryers with their low energy consumption. In heat pump home type clothes dryers evaporator, condenser, compressor and expansion element found in every heat pump system are used. Models with inverter compressors have recently increased in compressor preference and are generally preferred for A+++ and A+++ -10% products in the market. Optimizing the superheat temperature is known to increase energy efficiency in heat pump systems. However, unlike common heat pump systems in home dryers, since the condenser and evaporator are located on the same air flow, changes in the system affect the subcooling temperature. Electronic expansion valves (EEV) are used as expansion elements in heat pump systems to adjust the superheat temperature. In this study, the effect of the opening degree of the electronic expansion valve at different inverter compressor and fan speeds on the condensation rate of household heat pump clothes dryers was investigated experimentally. The condensation performance was examined at three different compressor speeds, fan speeds and EEV openings. The 4 kg cotton textiles and environmental conditions used in the experimental studies were used in accordance with the EN 61121 European Union household clothes dryer standard.