Balıkesir yöresinde doğal olarak yetişen biberiye ve fesleğen bitkilerine ait uçucu yağların antioksidan ve antimikotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and antimycotic properties of essential oils of rosemary and basilicum naturally grown in Balikesir region
- Tez No: 461794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MURAT VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Balıkesir yöresinde doğal olarak yetişen Biberiye (Rosmarinus officinalis L) ve Fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkilerinin antioksidan ve antimikotik özellikleri incelenmiştir.Bitkilerden hidrodistilasyon yöntemi ile elde edilen uçucu yağların antimikotik etkileriAspergillus parasiticus (DSM 5771) ve Zygosaccharomyces rouxiiATCC 28253 üzerindein vitro olarak araştırılmıştır. Uçucu yağların antioksidan özelliklerini belirlemek amacıyla toplam fenolik madde analizi ve toplam antioksidan yakalama kapasitesi tayini yapılmıştır. Çalışma kapsamında uçucu yağların ticari muadilleri de antimikotik ve antioksidan özellik açısından incelenmiştir. Araştırma bulguları Balıkesir yöresinde yetiştirilen biberiye ve fesleğen bitkilerinin değişen oranlarda antimikotik ve antioksidan özellikte olduğunu göstermiştir. Bitkilerin toplandığı lokasyonlara göre farklı şartlarda yetişen aromatik bitkilerin antimikotik ve antioksidan özellikleri arasında istatistiki olarak önemli (P< 0,05) farklar ortaya çıktığı belirlenmiştir. Elde edilen tüm analiz sonuçları içerisinde en yüksek antimikotik etkiyi küf üzerine 68,83 mm'lik inhibisyon çapı ile Sındırgı ilçesinden toplanan fesleğene ait uçucu yağın gösterdiği ve bu ilçenin denizden en yüksek ve uzak konumda olan ilçe olduğu ortaya konmuştur. Fenolik madde içeriği sonuçlarına göre en yüksek değer Bigadiç ilçesi menşeili fesleğen uçucu yağında 17.305,3 mg GAE/L, Altıeylül ilçesi menşeili biberiye yağında 4.497,8 mg GAE/L olarak tespit edilmiştir. DPPH metodu ile tespit edilen antioksidan kapasite değerleri ise 0,91-18,65 µmol troloks/mL yağ aralığında değişmiştir. Çalışma kapsamında analiz edilen ticari uçucu yağların yaklaşık tamamında antimikotik etki, fenolik madde içeriği ve antioksidan kapasite değerleri laboratuvar ortamında üretilen uçucu yağlara göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the antioxidant and antimycotic properties of the rosemary and basil plant that grows naturally in the Balikesir region. Rosemary(Rosmarinus officinalis L) and basilicum (Ocimum basilicum L.) herb plant species were used as study material. Zygosaccharomyces rouxii(ATCC 28253) and Aspergillus parasiticus (DSM 5771) were used to determine in vitro antimycotic effect of essential oils obtained from plants by hydrodistillation method. The total phenolic material analysis and the total antioxidant capture capacity were implemented to determine the antioxidant properties of fugacious / volatile oils. The research findings show antimycotic and antioxidant properties of rosemary and basil plants grown in Balıkesir region at varying ratios.