Okul öncesi eğitim programının çocukların aidiyet duygusuna etkisi
The impact of preschool education program on children's sense of belonging
  1. Tez No: 860902
  2. Yazar: YUSUF ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER TEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programının çocukların aidiyet duygusuna etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu okul öncesi eğitim kurumunda öğrenim gören 62-71 aylık 10 kız ve 11 erkek, toplam 21 çocuk ve 1 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırma, çalışma grubundaki çocukların aidiyet duygusuna ilişkin derinlemesine bilgi sağlamak amacıyla, karma yöntem araştırma paradigmasının birleştirme (triangülasyon) desenine dayanarak tasarlanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları ise nicel veriler için 'Çocuklar için Aidiyet Ölçeği'; nitel veriler için 'Çocuklarla Görüşme Formu' ve 'Öğretmen Görüşme Formu'dur. Verilerin analizi elektronik ortamda yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda okul öncesi eğitim programının çocuklar için aidiyet ölçeğinin tüm alt boyutlarında olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Cinsiyet ve okul öncesi eğitimden yararlanma durumu değişkenleri incelendiğinde, çocuklar için aidiyet ölçeği genel ön-test ve son-test puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık meydana gelmediği görülmüştür. Ancak detaylı analizler sonucunda özellikle son test puanları okul aidiyeti alt boyutunun cinsiyete göre farklılaştığı bulunmuştur. Bu bulgular okul aidiyeti alt boyutu son test puanlarında kız çocukların erkek çocuklara göre daha yüksek aidiyet duygu geliştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the impact of the Ministry of National Education's 2013 Preschool Education Program on children's sense of belonging. The study group consists of a total of 21 children, 10 girls and 11 boys, aged between 62-71 months, and 1 preschool teacher enrolled in a preschool education institution. Designed based on the triangulation pattern of the mixed methods research paradigm, this study aims to provide in-depth information about the sense of belonging of children in the study group. The data collection instruments of the study include the“Sense of Belonging Scale for Children”for quantitative data and the“Child Interview Form”and“Teacher Interview Form”for qualitative data. The analysis of the data has been conducted electronically. The results of the study indicate a positive effect of the preschool education program on children's sense of belonging in all sub-dimensions of the sense of belonging scale for children. When examining the variables of gender and participation in preschool education, no statistically significant difference was observed in the overall pre-test and post-test scores on the sense of belonging scale for children. However, detailed analyses revealed a differentiation in the school belonging sub-dimension, particularly in the post-test scores, based on gender. These findings suggest that girls develop a higher sense of belonging in the school belonging sub-dimension compared to boys, as indicated by the post-test scores.