Analysis of the seismic activity in Tuz Gölü Fault Zone and surrounding areas following the 2023 East Anatolian earthquakes
2023 Doğu Anadolu depremleri sonrası Tuz Gölü ve çevresindeki deprem aktivitesinin ı̇ncelenmesi
  1. Tez No: 860915
  2. Yazar: BARIŞ CAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜN KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmadaki amaç, 2023'te Doğu Anadolu'da meydana gelen büyük depremlerin Tuz Gölü Fay Zonu ve çevresinde bir etki yaratıp yaratmadığı hakkında incelemeler yapmak ve bölgenin büyük depremlerden bu yana deprem analizini gerçekleştirmektir. Çalışma sırasında Kandilli Rasathanesi ve AFAD verileri kullanılarak bölgenin 6 Şubat depremlerinden itibaren 9 aylık süreçteki sismik aktivitesi incelenmiştir. Yapılan incelemelerde 2023 Doğu Anadolu depremlerinin ardından Orta Anadolu'da Tuz Gölü Fay Zonu'nun güneyinde önemli sismik hareketlilik saptanmıştır. Bu saptama üzerine bölgedeki depremlerin yeniden mevki tayini ve odak mekanizmalarının çözümlemelerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the major earthquakes that occurred in the East Anatolia in 2023 had an impact on the Tuz Gölü Fault Zone and its surroundings and to carry out earthquake analysis of the region since the earthquakes. During the study, the seismic activity of the region in the 9-month period starting from the February 6 earthquakes was examined using Kandilli Observatory and AFAD data. Focal mechanism solutions and relocation studies were also carried out to obtain detailed results. Following the 2023 Eastern Anatolia earthquakes, significant seismic activity was detected in the south of the Tuz Gölü Fault Zone in Central Anatolia. In this study, earthquake relocations and focal mechanisms related to this activity are discussed. The relocation and focal mechanism solutions of the seismic activity of the region in the two-month period starting from the February 6 earthquakes shows that the activity occurred on two almost N-S structures that are to the west of Hasandağı Volcano. The mechanisms and epicenter locations are consistent with a right-lateral N-S fault for the eastern activity with some normal component. The activity might be related to the volcanism considering that they are on the proximity of fissures to the west of Hasandağı.