Isparta Bölge Hastanesi çalışma alanının sismik tehlike analizi
Seismic hazard analysis of the study area of Isparta Regional Hospital
- Tez No: 391942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAKİR KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Isparta merkezinde yapılması planlanan Isparta Bölge Hastanesinin, depremlere maruz kalması sonucu oluşacak sismik tehlikenin ortaya konmasını amaçlamaktadır.Bir bölgede oluşması muhtemel herhangi bir büyüklükte depremin herhangi bir yapıda meydana getireceği hasar ve can kaybı Deprem Tehlikesi olarak tanımlanmaktadır. Bu etkileri hesaplayabilmek için jeolojik, sismolojik ve kuvvetli yer hareketi gibi girdilerin bilinmesi gerekmektedir fakat bu bilgiler çok fazla bilinmezlik içerdiğinden dolayı belli teorik yaklaşımlarla sismik tehlike analizi yapılabilmektedir. Bölgenin jeolojisi ve tektonik özellikleri irdelenerek çalışma alanı çevresindeki faylar ve bu fayların oluşturacağı maksimum magnitüdlerin belirlenmesi çalışma açısından önem arz etmektedir. Deprem tehlikesinin belirlenmesi amacıyla; deterministik ve olasılıksal (probabilistik) yöntemlerle yapıya etkiyen maksimum yatay yer ivmesi (PGA) ve psodö spektral ivme (PSA) değerleri hesaplanmıştır. Çalışmanın sonunda yapılan hesaplar ve değerlendirmelerin ışığı altında;statik hesaplarda kullanılan sismik parametreler (PGA, MDE, OBE) elde edilerek yapının tasarımına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine seismic hazard in the near future for Isparta Regional Hospital where is Central of Isparta District. Earthquake hazard is defined as possible structure damage for within a certain distance. In order to calculate this effect, we must know geological, seismological and strong ground motion inputs, however this information contains too much uncertainty.Forthis reason seismic hazard analysis can be performed with certain theoretical approaches. The region's geology and tectonic features is important in terms of the study area which isdetermined maximum magnitude of faults and fault identification of this study. In order to determine the seismic hazard; the maximum horizontal ground acceleration (PGA) and pseudo-spectral acceleration (PSA) value is calculated for deterministic and probabilistic seismic activity in the region. In the light of calculations and assessments; seismic parameters (PGA, MDA, OBE) which is used in static calculations were calculated and this parameters contribute to the design of the structure.