Olumlu çocukluk yaşantıları ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility in the relationship between positive childhood experiences and subjective well-being
- Tez No: 860914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, olumlu çocukluk yaşantıları ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye'de üniversite okuyan 18-50 yaş aralığında 250 kadın, 83 erkek öğrenci olarak toplamda 333 kişi katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Öznel İyi Oluş Ölçeği, Olumlu Çocukluk Yaşantıları Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulguların analizi için bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve Hayes Process Macro uzantısı aracılığıyla aracı değişken analizi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre olumlu çocukluk yaşantılarının, psikolojik esneklik ve öznel iyi oluş ile pozitif orta derece bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Olumlu çocukluk yaşantılarının öznel iyi oluş üzerindeki etkisinde psikolojik esnekliğin aracılık etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular ilgili alanyazına göre tartışılmış, sonuç ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between positive childhood experiences and subjective well-being. A total of 333 people, 250 female and 83 male students between the ages of 18-50, studying at universities in Turkey, participated in the research. Demographic Information Form, Subjective Well-Being Scale, Positive Childhood Experiences Scale and Psychological Flexibility Scale were applied to the participants. To analyze the findings, independent samples t test and one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and mediator variable analysis were performed through the Hayes Process Macro extension. According to the findings of the study, it was determined that positive childhood experiences had a positive moderate relationship with psychological flexibility and subjective well-being. It was concluded that psychological flexibility has a mediating effect on the effect of positive childhood experiences on subjective well-being. The findings were discussed according to the relevant literature, and conclusions and suggestions for future studies were presented.