Beyazköpük [Film (VHS video kaset)]
Whitefoam
  1. Tez No: 86095
  2. Yazar: HÜSEYİN SELÇUK KIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Milyonlarca yıl önce, tarih öncesi çağda yaşamış deniz kabuklularının fosilleşm iş şekli... Bugün, en kaliteli lületaşı rezervleri herhangi bir su kenarında değil, Türkiye'nin ortasında geniş ovalarla çevrili olan Eskişehir'de bulunur. İngilizce anlamı“White Gold”olan,“Beyazaltın”adında bir köy yer almaktadır. Tepeler boyunca, 9-10 km'lik bir alana sıkışmış olan bu yer, dünyanın en kaliteli lületaşı rezervlerini barındırır. İşte, lületaşı hakkında bir hikaye... Esas düşünce, bir deneysel film çekmekti. İlk başta, bu bir belgesel film olabilirdi fakat bu durumda, taşın duygularım açıklayamayacaktrm. Lületaşının“doğum”ve“ölümünü”vurgulamak istedim. Çünkü bu duyguyu, 102 metre yerin altındayken hissetttim. Siyah-beyaz görüntüler olarak verilen öznel kamera ve nefes sesleri, lületaşının duygularım anlatmak için kullanıldı. Metal bir kutuya çıktım ve karşıma da kuyu sahibinin oğlu dikildi. Kuyu sahibinin karısı manivelayı çekti ve bizim, yeryüzünün aşağısına olan yolculuğumuz başladı. 20 metre kadar aşağıya indikten sonra, beklemediğim bir karanlıkla karşılaştım. Yüzünüzün önündeki ellerinizi göremeyeceğiniz kadar karanlıktı... vMadencinin oğlu bir kazma aldı ve duvarın yan tarafmı kazmaya başladı. Bir dakika sonra, yumruk büyüklüğünde bir lületaşı parçası çıkardı. Lületaşı parçalan genellikle bir toptan büyük olmuyor. O zaman anladım ki, bu, taşın doğumuydu ve onun amacı yaşamak için gün ışığına kavuşmaktı. Fakat, kuyunun dışma geldiği zaman, bir ustanın işleyip pipo yapacağı atölyede ölüm, onu bekliyordu... Sonuçta, tabuta benzeyen karanlık bir kutuya konur ve tekrar karanlığa geri döner, belki bir daha gün ışığım göremeyebilir. Belki de, eğer şanslıysa, pipo içmesini bilen ellerde keyiflenebilir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Formed of fossilized, prehistoric sea crustasceous, that lived millions of years ago... Today the highest quality Meerschaum deposits are not found near to the water but, they are found only in one area all over the world, at the open plains of central Turkey surrounding Eskişehir. There is located a village called Beyazaltin, which; translated into English means“White Gold”. Along the hillsides was found a six-mile stretch of land, which holds the only known deposits of high-quality meerschaum in the world. Here is the story about the meerschaum... The main idea was to shoot an experimental film. At first, it should be a documentary film, but in this case I would not be able to explain the feelings of the stone. I wanted to emphasize the“birth”and the“death”of the meerschaum, because I felt it when I was 102 meters deep under ground. The subjective camera, which is in black&white pictures and breath effects were used to emphasize the feelings of the meerschaum. I climbed into the tiny metal box, crammed up against one of the miners- a young man who was the owner's son. The mine owner's wife pulled a lever, and we began our straight down descent into the earth. What VIII did not expected was the darkness after we moved down about 20 meters. Totaly darkness, that you completely can not see your hand in front of your face... The miner's son grabbed a pick and started digging away into the side of the wall. After 1 minute he had extracted a piece of meerschaum in size of a fist. Pieces of meerschaum usually do not get much bigger than a ball. Then I understood that it was a birth of the stone and its aim was to reach through the day light to live. But as it came out the mine, the death is waiting for it at the workshop, where a worker curve it to make a pipe... Finally, it is put in a dark box (like a coffin) and go back to the darkness again, and sometimes it will not see the day light any more. Maybe if it gets a chance, it would be satisfied in the hands, which belong to the smokers, who really like to smoke it. vni