Karadeniz'in Türkiye kıyılarının mikroplastik kirliliği
Microplastic pollution in the Black Sea coast of Turkey
  1. Tez No: 706109
  2. Yazar: AYŞAH ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Plastik kirliliği, günümüzün en önemli kirlilik problemlerinden biri olarak tüm sucul ekosistemde karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Karadeniz'in Türkiye kıyılarından seçilen göl ve nehirlerin geçiş suyu sistemlerinin yüzey sedimanlarındaki mikroplastik varlığı, mikroplastiklerin miktarı, tipleri ve dağılımı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda toplam 2532 adet mikroplastiğe rastlanmıştır. Araştırma istasyonlarında sedimandaki mikroplastik miktarları en düşük ve en yüksek 31,6±14,2-258,9±368,8 adet.kg-1 yaş sediman, 37,9±16-347,8±122,1 adet.kg-1 kuru sediman ve 53±20-514,3±742 adet.L-1 sediman arasında bulunmuştur. Örneklerde en sık rastlanan mikroplastik tipi parça (%52,4) olmuş, bunu fiber (%26,1), film (%19,2), köpük (%2,2) ve boncuk (%0,1) izlemiştir. Araştırma sırasında karşılaşılan mikroplastiklerdeki baskın renk grubu %51,7 oranla şeffaf olmuş ve bunu sırasıyla beyaz (%13,3) mavi (%9,8), gri (%6,6), siyah (%5,9), yeşil (%3,9), kırmızı (%3,9), sarı/turuncu (%3), pembe/mor (%1,4) ve çok renkli (%0,5) plastikler izlemiştir. Mikroplastiklerin boy gruplarının oransal miktarları ise
Özet (Çeviri)
Plastic pollution is one of the most important pollution problems of nowadays, in all aquatic ecosystem. In this study, the presence, amount, types, and distribution of microplastics were investigated in the surface sediments of the transitional water systems of lakes and rivers located on the Black Sea coast of Turkey. As a result of the research, a total of 2532 microplastics were found. The lowest and highest amount of microplastics in the research stations were found 31.65±14.21-258.9±368.8 pieces.kg-1 wet weight sediment, 37.9±16-347.8±122 pieces.kg-1 dry weight sediment and 53±20-514.3±742 pieces.L-1 sediment. The most common type of microplastic was the fragments (52.4%), followed by fibers (26.1%), films (19.2%), foams (2.2%) and beads (0.1%). The dominant microplastic color was transparent with 51.7%, followed by white (13,3%) blue (9.8%), gray (6.6%), black (5.9%), green (3.9%), red (3.9%), yellow/orange (3%), pink/purple (1.4%) and multi-colored (0.5%). Size groups of microplastics were