L7e-CU tipi araç şasisi tasarımı ve yapısal analizi
L7e-CU type vehicle chassis design and structural analysis
  1. Tez No: 860957
  2. Yazar: SİNAN ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günümüzde elektirikli araçlara olan ilgi ve talep artmaktadır. Bu trend elektrikli araçlar üzerine yapılan çalışmalarda artışlara neden olmuştur. Piyasalarda bulunan büyük küçük birçok oyuncuyla birlikte akedemik çalışmalarda bu alanda hız kazanmıştır. Batarya, batarya yönetim sistemleri ve elektrik motorları üzerinde çalışmalar özellikle yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte, araç üreticileri de sahip oldukları platformları elektrikli araç konseptlerine uygun hale getirmektedir. Bu kapsamda özellikle araçlarının ağırlıklarını düşürecek çalışmalara önem vermişlerdir. Bu sayede eletkrikli araçların katedebilecekleri mesafeleri arttırmayı hedeflemektedirler. Elektrikli araçlar gelişimlerine birçok alanda devam etmektedir. Bu çalışmalar yalnızca kara araçlarında sınırlı kalmamıştır. Deniz ve hava araçlarında da ürün geliştirmeler devam etmektedir. Bununla birlikte ilk örnekler kara araçları sektöründen hayatımıza kazandırılmaktadır. Bugün çevremizde binek otomobil ve mobilet (L Sınıfı) sınıfından araçları görüyor ve kullanıyoruz. Özellikle şehir içi kullanımda getirdiği avantajlarla elektrikli araçlar pazar içerisindeki yerlerini günde güne sağlamlaştırmaktadırlar. Şehir içi kurye hizmetlerinde L sınıfı araçların kullanımının artması bunun son somut örneklerinden biridir. Paket kurye hizmetlerinde L3 sınıfı araçlar kullanılırken, daha büyük ürünlerin lojistiğinde L7 sınıfı araçların hizmet vermekte olduğu görülmektedir. Bizim bu çalışmamızda L7e-CU sınıfında bir araç üzerine gerçekleştirilmiştir. Bu araca ait şasi sisteminin dayanımı üzerine çalışılmıştır. Aracın kullanımı esnasında şasinin maruz kalabileceği farklı yük senaryoları üzerinde durulmuştur. Bu yükleme senaryolarına bağlı kalınarak üretilebilir en hafif şasi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, interest and demand for electric vehicles is increasing. This trend has led to an increase in studies on electric vehicles. With many large and small players in the markets, academic studies have gained momentum in this field. Studies on batteries, battery management systems and electric motors are particularly concentrated. However, vehicle manufacturers are also adapting their platforms to suit electric vehicle concepts. In this context, they especially gave importance to studies that would reduce the weight of their vehicles. In this way, they aim to increase the distances that electric vehicles can travel. Electric vehicles continue their development in many areas. These studies were not limited to land vehicles only. Product developments continue in marine and air vehicles. However, the first examples are brought to our lives from the land vehicles sector. Today, we see and use passenger car and scooter (Class L) vehicles around us. Electric vehicles are strengthening their place in the market day by day, especially with the advantages they bring in urban use. The increasing use of L-class vehicles in urban courier services is one of the latest concrete examples of this. While L3 class vehicles are used in package courier services, L7 class vehicles are used in the logistics of larger products. Our study was carried out on an L7e-CU class vehicle. The durability of the chassis system of this vehicle was studied. Different load scenarios that the chassis may be exposed to during the use of the vehicle are emphasized. Adhering to these loading scenarios, the lightest chassis that can be produced is targeted.