Elektrikli araçların homologasyonu ve tip onayı
Homology and type approval of electric vehicles
  1. Tez No: 667304
  2. Yazar: ECEM TUĞÇE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde nüfusun artışı ulaşım sorununu da beraberinde getirmek ile birlikte trafiğe çıkan araç sayısınında hızla artmasına sebep olmaktadır. İçten yanmalı motora sahip araçların sayısındaki artış, beraberinde çevreye salınan zararlı gaz miktarlarının hızla artmasını getirmiştir. Çevreye duyarlı, temiz enerjili araçlara olan ilgi artmaya başlamış ve üreticilerin elektrikli araçlara yönelmesi gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, L7e-C kategorisine ait elektrikli bir aracın tasarımı ve homologasyon süreci incelenmiştir. Homolgoasyon süreci için gerekli olan belgeler, belgelerde kullanılan içerik bilgiler, elektrikli aracın temel tasarım ilkeleri belirlenerek, homologasyon dosyası hazırlanmıştır. Sonuç olarak, L7e-C tipinde elektrikli bir araç için örnek homologasyon uygulaması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in the population brings along the transportation problem, and the number of vehicles in the traffic increases rapidly. The increase in the number of vehicles with internal combustion engines has brought along a rapid increase in the amount of harmful gases released into the environment. The interest in environmentally friendly, clean energy vehicles has started to increase and the manufacturers have turned to electric vehicles. In this study, the design and homologation process of an electric vehicle belonging to the L7e-C category were examined. The documents required for the homologation process, the content information used in the documents, the basic design principles of the electric vehicle were determined and the homologation file was prepared. As a result, an example of homologation application for an L7e-C type electric vehicle is given.