İleri teknoloji seramik tozlarının farklı sinterleme parametreleri ile üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of advanced technology ceramic powders with different sintering parameters
- Tez No: 860968
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde çevre kirliliği, enerji tüketimi, yenilenemez kaynakların orantısız kullanımı gibi küresel ölçekteki felaketlerin başlıca nedenini enerji uygulamaları oluşturmaktadır. Dolayısıyla enerjinin verimli kullanımı, alternatif yenilenebilir enerji kaynakları ve çevre dostu uygulamalar üzerine yapılan araştırmaları ve yatırımları zaruri kılmaktadır. Enerji verimliliği uygulamalarında özellikle malzemelerin, termal kararlılık, Seebeck katsayısı, elektriksel ve termal iletkenlik gibi termoelektrik özeliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu uygulamalarda, B4C, SiC, vb gibi karbürler, yüksek sıcaklıklarda düzenlenebilir ve etkili termoelektrik özellikleri ile büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, B4C ve SiC'ün kompozisyon içerisindeki oranlarının, toz veya granül matrisin sıcaklığa bağlı (573 K- 923 K aralığında) termoelektrik özellikleri üzerindeki etkisini incelemek ve geliştirmek amacıyla Spark Plazma Sinterleme yöntemi ile seramik esaslı kompozit malzemeler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy applications constitute the main causes of global disasters such as environmental pollution, energy consumption, and disproportionate use of non-renewable resources. Therefore, research and investments in the efficient use of energy, alternative renewable energy sources, and environmentally friendly practices are imperative. In energy efficiency applications, special attention must be paid to the thermoelectric properties of materials, including thermal stability, Seebeck coefficient, electrical, and thermal conductivity. In these applications, carbides such as B4C, SiC, etc., are of great importance due to their tunable and effective thermoelectric properties at high temperatures. In this study, ceramic-based composite materials were produced using the Spark Plasma Sintering method to examine and improve the temperature-dependent (573 K to 923 K) thermoelectric properties through the effect of the ratios of B4C and SiC within the composition and powder or granule matrix