Karyağdı armut (Pyrus communis L.) çeşidinde gibberellik asit (GA3) ve oksalik asit (OA) uygulamalarının meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of gibberellic acid (GA3) and oxalic acid (OA) applications on fruit quality in Karyağdı pear (Pyrus communis L.) cultivar
  1. Tez No: 860973
  2. Yazar: VOLKAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2022, 2023 yıllarında, Antalya ilinin, Korkuteli ilçesinde BA 29 anacı üzerine aşılı 7 yaşındaki Karyağdı armut çeşidi ile kurulmuş bir kapama bahçede yürütülmüştür. Araştırma Korkuteli ilçesine özgü bu çeşidin tanınırlılığını artırmak, kalite parametrelerinde iyileşme sağlayarak pazarda ve ihracattaki payının artırılması amacıyla yapılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 1 ağaç olacak şekilde kurulmuştur. Denemede Karyağdı armut çeşidine ait ağaçlara hasat öncesi dönemde Gibberellik Asit (GA3) (25 ppm) ve Oksalik Asitin (OA) farklı dozları [1 mM (0.09g/L), 2mM (0.18g/L), 3mM (0.27g/L) ve 4 mM (0.36g/L)] uygulanmış ve meyve kalite parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. 'Karyağdı' armut çeşidine ait ağaçlarda 2022 ve 2023 deneme yıllarında denemeden bağımsız olarak fenolojik gözlemler (tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu ve hasat zamanları) gerçekleştirilmiştir. Derimi yapılan meyvelerde pomolojik ölçümler (Meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve kabuk rengi ve meyve eti sertliği) yanında meyve öneklerinden elde edilen meyve suyunda ise, biyokimyasal içerik analizleri (titre edilebilir asitlik; TEA, pH, suda çözünebilir kuru madde miktarı; SÇKM, C vitamini, toplam antioksidan aktivite, toplam fenolik madde miktarı ve toplam antosiyanin miktarı) yapılmıştır. Elde edilen fenolojik gözlemlere ait değişimler 2022-2023 deneme yıllarında; sırasıyla tomurcuk kabarması 18 Mart-20 Mart, tomurcuk patlaması 25 Mart-29 Mart, çiçeklenme başlangıcı 14 Nisan-6 Nisan, tam çiçeklenme 22 Nisan-17 Nisan, çiçeklenme sonu 28 Nisan-26 Nisan, hasat zamanı ise 4 Ekim-11 Ekim tarihlerinde meydana gelmiştir. Araştırmada; meyve ağırlığı, meyve en ve boy değerleri açısından 3 mM OA uygulamasından istatisti olarak farklılık olmamasına rağmen kontrol grubuna göre bir miktar daha yüksek değerler elde edilmiştir. Çalışmada en yüksek C Vitamini değeri sırasıyla 3 mM OA (10.3 mg/100g), 25 ppm GA3 (8.6 mg/100g), kontrol (8.3 mg/100g); toplam fenolik madde miktarı 3mM OA (182 mg GAE/100 g), 25 ppm GA3 (134 mg GAE/100 g) ve kontrol uygulmasında (128 mg GAE/100 g); antioksidan aktivite 3 mM OA (2.91 mmol/kg), 25 ppm GA3 (2.40 mmol/kg) ve kontrol uygulamasında (2.49 mmol/kg); toplam antosiyanin miktarı ise 3 mM OA (10.17 mg/100 g), 25 ppm GA3 (8,36 mg/100 g) ve kontrol uygulamasından (8.24 mg/100 g) elde edilmiştir. 3 mM OA uygulamasının en etkili uygulama olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak 'Karyağdı' armut çeşidinde meyve kalitesini arttırıcı tüm olumlu etkileri nedeniyle 3 mM OA uygulamasının önemli olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022 and 2023 in an indoor garden established with 7-year-old 'Karyağdı' pear variety grafted on BA 29 rootstock in Korkuteli district of Antalya province. The research was conducted to increase the recognition of this variety specific to Korkuteli district and to increase its share in the market and exports by improving its quality parameters. The experiment was created in a randomized plot design with three replications and 1 tree in each replication. In the research, different doses of Gibberellic Acid (GA3) (25 ppm) and Oxalic Acid (OA) [1 mM (0.09g/L), 2mM (0.18g/L), 3mM (0.27g/L), 4 mM (0.36g/L)] were applied to the trees of Karyağdı pear variety in the pre-harvest period and their effects on fruit quality parameters were examined. Phenological observations (buds emergence, bud burst, beginning of flowering, full bloom, end of flowering and harvest times) were made on trees of the 'Karyağdı' pear variety in the 2022 and 2023 trial years, independently of the trial. According to the applications, in addition to pomological measurements (fruit weight, fruit width, fruit length, fruit skin color and fruit firmness) in the harvested fruits, biochemical content analyzes (titratable acidity; TEA, pH, total soluble solid contents; SSC, vitamin C, total antioxidant activity, total phenolic substance amount and total flavonoid amount) were determined. The changes in the phenological observations occurred during bud swelling (18 March 2022, 20 March 2023), bud burst (25 March 2022, 29 March 2023), beginning (6 April 2022, 14 April 2023), full break (17 April 2022, 22 April 2023), end of burst (26 April 2022, 28 April 2023) and at harvest time (4 October 2022, 11 October 2023).. In the research; although there was no statistical difference from the 3 mM OA application in terms of fruit weight, fruit width and fruit length values, slightly higher values were obtained compared to the control group. In the study, the highest Vitamin C value was 3 mM OA (10.3 mg/100g), 25 ppm GA3 (8.6 mg/100g), control (8.3 mg/100g); total phenolic substance amount was 3mM OA (182 mg GAE/100 g), 25 ppm GA3 (134 mg GAE/100 g) and in the control application (128 mg GAE/100 g); antioxidant activity in 3 mM OA (2.91 mmol/kg), 25 ppm GA3 (2.40 mmol/kg) and control application (2.49 mmol/kg); The total amount of anthocyanins was obtained from 3 mM OA (10.17 mg/100 g), 25 ppm GA3 (8.36 mg/100 g) and control application (8.24 mg/100 g) respectively. As a result, it has been determined that the application of 3 mM OA may be important in the 'Karyağdı' pear variety due to its positive effects on improving fruit quality.