Nanopartikül takviyeli epoksi reçinenin mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and physical properties ofnanoparticle reinforced epoxy resin
  1. Tez No: 860996
  2. Yazar: GÜLDEN KARABULUT BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez kapsamında ağırlıkça %1 ve %3 karışım oranlarına sahip karbon-nanotüp (CNT), titanyum diborür (TiB2), zirkanyum karbür (ZrC) partikülleri epoksi reçine içerisine dökülüp ultrasonik bir karıştırıcı yardımıyla homojen bir şekilde karıştırılarak daha önceden ölçüleri ASTM ve ISO standartlarına göre belirlenen kalıbın içerisine boşaltılarak test numuneleri elde edilmiştir. Bu test numunleri çekme, üç-nokta eğilme ve darbe testlerine tabi tutularak mekaniksel özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca bu numunelerin taramalı elektron mikroskobu (SEM), termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve fiziksel özellikler ölçüm sistemi (PPMS) analizleri ile fiziksel özellikleride ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, carbon-nanotube (CNT), titanium diboride (TiB2), zircanium carbide (ZrC) particles with mixing ratios of 1% and 3% by weight were poured into epoxy resin and mixed homogeneously with the help of an ultrasonic mixer and test specimens were obtained by pouring into the mold whose dimensions were previously determined according to ASTM and ISO standards. These specimens were subjected to tensile, three-point bending and impact tests and their mechanical properties were investigated. In addition, the physical properties of these samples were analyzed by scanning electron microscope (SEM), thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimetry (DSC) and physical properties measurement system (PPMS).