Evlilik uyumu psikolojik kırılganlık ve dindarlık arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between marital adjustment, psychological vulnerability and religiosity
  1. Tez No: 861076
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı evlilik uyumu, psikolojik kırılganlık ve dindarlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaca uygun olarak öncelikle evlilik uyumu, psikolojik kırılganlık ve dindarlığa dair kavramsal çerçeve oluşturulmuş, ardından anket uygulamasından elde edilen tecrübi verilerin istatistiksel analizi yapılarak değerlendirmeye geçilmiştir. Araştırmada tecrübi veriler, Çift Uyum Ölçeği, Psikolojik Kırılganlık Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve İçsel Dini Motivasyon Ölçeğinden oluşan anket formu ile elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemi, 245'i erkek (% 52,1) ve 225'i kadın (% 47,9) olmak üzere toplam 470 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada, evlilik uyumu ile dindarlık, dindarlığın boyutları ve içsel dini motivasyon arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki, evlilik uyumu ile psikolojik kırılganlık arasında ise istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Dindarlık ve dindarlığın bilgi – ibadet boyutu ile psikolojik kırılganlık arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı ilişki, dindarlığın inanç – etki boyutu ve içsel dini motivasyon ile psikolojik kırılganlık arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between marital adjustment, psychological vulnerability and religiosity. In accordance with this purpose, firstly, the conceptual framework of marital adjustment, psychological vulnerability and religiosity was created and then the empirical data obtained from the questionnaire application were statistically analyzed and evaluated. The empirical data were obtained through a questionnaire form consisting of the Couple Adjustment Scale, Religiosity Scale, Psychological Vulnerability Scale and Intrinsic Religious Motivation Scale. The sample of the study consists of a total of 470 married individuals, 245 of whom are men (52.1%) and 225 of whom are women (47.9%). In the study, a statistically significant positive relationship was found between marital adjustment and religiosity, dimensions of religiosity and intrinsic religious motivation, and a statistically negative significant relationship was found between marital adjustment and psychological vulnerability. It was determined that there was a statistically significant negative relationship between religiosity and the knowledge-worship dimension of religiosity and psychological vulnerability, and that there was no statistically significant relationship between the belief-impact dimension of religiosity and internal religious motivation and psychological vulnerability.