Acil cerrahi öncesi videolu eğitimin hastaların yaşam bulguları, ağrı ve cerrahi korku düzeylerine etkisi
The effect of video education before emergency surgery on patients' vital signs, pain and surgical fear levels
  1. Tez No: 861098
  2. Yazar: PELİN TUNCER ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, acil ameliyat planlanan hastalara ameliyat öncesi verilen videolu eğitimin yaşam bulguları, ağrı ve cerrahi korku düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal-Metot: Araştırma, randomize kontrollü olarak Şubat 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında, Tunceli Devlet Hastanesi'nde yürütüldü. Örneklemi videolu eğitim verilen deney grubu (s:26) ve kontrol grubu(s:26) olarak, acil cerrahi planlanan 52 hasta oluşturdu. Veriler Hasta Bilgi Formu, Cerrahi Korku Ölçeği, Numerik Ağrı Skalası ve Hasta Verileri Formu kullanılarak toplandı. Hastaların bilgileri, cerrahi korku düzeyleri, ağrı düzeyleri ve yaşam bulguları ölçüldükten sonra, deney grubuna video ile eğitim verildi. Eğitimden 10 dakika sonra tekrar cerrahi korku düzeyleri, ağrı düzeyleri ve yaşam bulguları ölçülüp kayıt altına alındı. Ameliyat sonrası dönemde her iki grubun ağrı düzeyleri ve yaşam bulguları ölçülüp kayıt altına alındı. Verilerin analizinde; Tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi, Mann-Whitney U Testi, Friedman ve Wilcoxon Testi kullanıldı. Anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of preoperative video education given to patients scheduled for emergency surgery on vital signs, pain and surgical fear levels. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled manner between February 2023 and February 2024 at Tunceli State Hospital. The sample consisted of 52 patients who were planned for emergency surgery, as the experimental group (n: 26) given video education and the control group (n: 26). Data were collected using the Patient Information Form, Surgical Fear Scale, Numerical Pain Scale and Patient Data Form. After the patients' information, surgical fear levels, pain levels and vital signs were measured, the experimental group was given video training. After the patients' information, surgical fear levels, pain levels and vital signs were measured, the experimental group was given video training. Ten minutes after the training, surgical fear levels, pain levels and vital signs were measured and recorded again. In the postoperative period, pain levels and vital signs of both groups were measured and recorded. In the analysis of data; In addition to descriptive statistical methods, Shapiro-Wilk Test, Mann-Whitney U Test, Friedman and Wilcoxon Test were used to distribute the data. Significance was evaluated at p0.05).