Genç yetişkin akut lumbal ağrılı bireylerde adjust ve aktivatör metodun değerlendirilmesi
Evaluation of the adjust and activator method in young adult acute lumbar pain patients
- Tez No: 861114
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, genç yetişkinlerde akuto lomber ağrıya sahip bireylerde“adjust”ve“aktivatör”metodlarının etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırma, Nisan 2023 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında Özel Sırrı Aksu Muayenehanesi'nde 20-35 yaş arasındaki 20 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulamalarda, katılımcılara 2şer gün ara ile 3 seans“adjust”metodu uygulanmış ve ardından bir ay geçtikten sonra yine 2şer gün ara ile 3 seans“aktivatör”metodu uygulanmıştır. Bu süreçte her iki metodun etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Verilerin analizi için SPSS kullanılarak tanımlayıcı istatistikler ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the adjust and activator method in young adults with acute lumbar pain. The research was conducted with 20 volunteer participants aged between 20 and 35 at the Private Sırrı Aksu Clinic between April 2023 and July 2023. During the interventions, participants received 3 sessions of the“adjust”method with a 2-day interval, followed by 3 sessions of the“activator”method with the same interval one month later. The aim was to evaluate the effects of both methods.