Respiratuar Sinsityal Virüs'e (RSV) bağlı bronşiolit tanısı ile izlenen olguların değerlendirilmesi
Evaluation of cases diagnosed with bronchiolitis due to respiratory syncitial virus (RSV)
  1. Tez No: 861120
  2. Yazar: SÜMEYYE SİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) en sık 2 yaş altı çocuklarda görülür ve özellikle prematüre doğum öyküsü veya kronik hastalığı olan bebeklerde ciddi morbidite ve mortaliteye neden olur. Çalışmamıza Ocak 2014 ile Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Medipol Üniversitesi Medipol Mega Hastanesi Çocuk polikliniklerine başvuran ve RSV Bronşiyolit tanısı alan 1 ay ile 2 yaş arası toplam 1028 çocuk hasta dahil edildi. Hastalar 1-3 ay ve 3 ay-2 yaş olmak üzere gruplara ayrıldı. Hastaların demografik verileri, başvuru anındaki semptomları, tam kan sayımı ve C-Reaktif Protein değerleri ile hastalara uygulanan tedaviler incelendi. Hastaların %36,3 ü yatırılarak takip edilirken bu hastaların %15,5 inin yoğun bakımda takip edildiği saptandı. Hastanın yaşının küçük olmasının hastaneye yatış ve yoğun bakıma kabulü anlamlı derecede arttırdığı gözlenirken, doğum şeklinin hastaneye yatış ve yoğun bakım ihtiyacına etkisi olmadığı görüldü. Yatan hastalarda Düşük Akımlı Oksijen, Yüksek Akımlı Nazal Kanül (HFNC) ile Oksijen ve Mekanik Ventilasyon ile solunum desteği oranları sırasıyla %30,6, %10,2 ve %2,4 olarak belirlendi. Yatan hastalarda antibiyotik kullanımı ve sistemik steroid kullanım oranları sırasıyla %50,1 ve %37,8 idi. Yatan hastalarda ortalama lökosit sayısı ayaktan tedavi gören hastalara göre daha yüksek olmasına rağmen aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,175).
Özet (Çeviri)
Respiratory Syncytial Virus (RSV) is most common in children under 2 years of age and causes serious morbidity and mortality, especially in infants with a history of premature birth or chronic disease. A total of 1028 pediatric patients between the ages of 1 month and 2 years who applied to Istanbul Medipol University Medipol Mega Hospital Pediatric outpatient clinics between January 2014 and December 2022 and were diagnosed with RSV Bronchiolitis were included in our study. Patients were divided into groups as 1-3 months and 3 months-2 years. The demographic data of the patients, their symptoms at the time of admission, complete blood count and C-Reactive Protein values, and the treatments applied to the patients were examined. While 36.3% of the patients were hospitalized, 15.5% of these patients were observed in intensive care. While it was observed that the younger age of the patient significantly increased hospitalization and intensive care admission, the type of birth did not affect the need for hospitalization and intensive care. In hospitalized patients, the rates of Low Flow Oxygen, High Flow Nasal Cannula (HFNC) Oxygen and Mechanical Ventilation respiratory support were determined as 30.6%, 10.2% and 2.4%, respectively. The rates of antibiotic use and systemic steroid use in hospitalized patients were 50.1% and 37.8%, respectively. Although the average leukocyte count was higher in inpatients than in outpatients, the difference was not statistically significant (p = 0.175).