Cerrahi servislerinde çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarına yönelik tutumlarının belirlenmesi: Muğla örneği
Determining the attitudes of nurses working in surgical services towards evidence-based nursing practices: Muğla case
  1. Tez No: 861121
  2. Yazar: FATMA AYCAN ALIŞ BAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kanıta dayalı uygulama (KDU), hasta tercihlerini ve bilimsel çalışmalardan elde edilen en iyi kanıtları birleştirerek, hastalara kaliteli bakımı sunabilmektir. Bu çalışma cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla 15 Haziran 2023-15 Temmuz 2023 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi, gönüllülük esası ile katılan 85 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmamızda 31 yaş altında olan, evli olan, eğitim durumu lisans ve üzeri düzeyde olan, 12 aydan daha az süredir çalışan, cerrahi yoğun bakım ünitesinde çalışan, kanıta dayalı hemşirelik (KDH) terimini duyan, KDU dersi alan, bilimsel dergiye üye olan, mesleki yayınları takip eden, bilimsel araştırma yapan ve KDH'in mesleğe ve klinikteki uygulamalara katkı sağladığını belirten hemşirelerin Kanıta Dayalı Hemşirelik Uygulamalarına (KDHU) yönelik tutumlarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında yoğun bakımlarda kullanılan ve etkinliği belirlenen KDU sonuçlarının bütün servisler ile paylaşılması önerilmektedir. KDU'lar ile ilgili daha çok mesleki eğitimlerin planlanması, çalışma yılı çok olan hemşirelerin bu eğitimlere katılımlarının teşvik edilmesi, bilimsel dergi üyeliklerinin hemşireler için kolaylaştırılması, araştırma yapan ve araştırmalara katılan hemşirelerin ödüllerle desteklenmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Evidence-based practice (EBP) is providing quality care to patients by combining patient preferences and the best evidence from scientific studies. This study was conducted at Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital between 15 June 2023 and 15 July 2023, in order to examine the attitudes of nurses working in surgical wards towards evidence-based nursing (EBN). The sample of the study consisted of 85 nurses who participated voluntarily. Data of the study were collected with the Introductory Information Form and the Attitude Scale Towards EBN. Parametric tests were used to analyze the data. In our research, it was determined that nurses who were aged under 31, who were married, who had a bachelor's degree or above, who worked less than 12 months, who worked in a surgical intensive care unit, who had heard of the EBN term, who took an EBP course, who were a member of a scientific journals, who followed professional publications, who conducted scientific researches, and who stated that Evidence Based Nursing Practices (EBNP) contributed to the profession and clinical practices had positive attitudes towards their EBP. In the light of these data, it is recommended that the results of EBP used in intensive care units and whose effectiveness has been determined should be shared with all services. Planning more professional educations about EBPs, encouraging nurses who are long time employee to these educations, making scientific journal memberships easier for nurses, supporting nurses who conducted and participated in research with awards are recommended.