Bakım, rehabilitasyon ve aile danışma merkezlerinde çalışan kadın ve erkek fizyoterapistlerde uyku, yaşam kalitesi, iş doyumu ve tükenmişliğin karşılaştırılması
Comparison of sleep, quality of life, job satisfaction and burnout in male and female physiotherapists working in care, rehabilitation and family counseling centers
- Tez No: 861126
- Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, bakım, rehabilitasyon ve aile danışma merkezlerinde çalışan kadın ve erkek fizyoterapistlerin uyku, yaşam kalitesi, iş doyumu, kinezyofobi ve tükenmişliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalaması 30,14±6,97 yıl olan 94 kadın ile 33,82±8 yıl olan 28 erkek fizyoterapist olmak üzere toplam 122 birey katıldı. Bireylerin fiziksel ve sosyodemografik bilgileri 'Google forms yöntemi' ile alındıktan sonra; tükenmişlikleri Maslach Tükenmişlik Ölçeği, iş doyumları Minnesota İş Doyum Ölçeği, Yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili, uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi, hareket/tekrar yaralanma korkuları Tampa Kinezyofobi Yorgunluk Ölçeği ile değerlendirildi. Kadınların Maslach Tükenmişlik Ölçeği toplam puanı ve duygusal tükenme ve duyarsızlaşma (p=0,009, p=0,002, p=0,021), Nottingham Sağlık Profili toplam puanı ve ağrı, duygusal reaksiyonlar, sosyal izolasyon ve enerji alt boyutlarında (p=0,001, p=0,015, p=0,001, p=0,002, p=0,003), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi toplam puanında (p=0,004) erkeklere kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti. Erkeklerin Minnesota İş Doyum Ölçeği dış doyum puanı (p=0,01) kadınlara kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti. Maslach Tükenmişlik Ölçeği kişisel başarı (p=0,61), Minnesota İş Doyum Ölçeği toplam puanı ve iç doyum (p=0,053, p=0,222), Nottingham Sağlık Profili uyku ve fiziksel aktivite alt boyutları (p=0,186, p=0,126) ve Tampa Kinezyofobi Yorgunluk Ölçeği toplam puanında (p=0,123) gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak; Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezlerinde çalışan kadın fizyoterapistlerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği toplam puanı, Nottingham Sağlık Profili toplam puanı ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi toplam puanının erkeklere kıyasla anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu. Erkek fizyoterapistlerin Minnesota İş Doyum Ölçeği dış doyum alt boyut puanının kadınlara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu. Bu çalışmanın sonucunda, özellikle kadın fizyoterapistlerin tükenmişliklerinin azaltılması, iş doyumlarının, uyku ve yaşam kalitelerinin artırılması için bireye özgü planlamaların yapılmasının faydalı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the sleep, quality of life, job satisfaction, kinesiophobia and burnout of male and female physiotherapists working in care, rehabilitation and family counseling centers. A total of 122 individuals, 94 females with an average age of 30.14±6.97 years and 28 male physiotherapists with an average age of 33.82±8 years, participated in the study. After individuals' physical and socio-demographic information is collected via the 'Google forms method'; Their burnout was evaluated with the Maslach Burnout Scale, their job satisfaction with the Minnesota Job Satisfaction Scale, their quality of life with the Nottingham Health Profile, their sleep quality with the Pittsburg Sleep Quality Index, and their fear of movement/reinjury with the Tampa Kinesiophobia Fatigue Scale. Women had significantly higher Maslach Burnout Scale total score and emotional exhaustion and depersonalization, Nottingham Health Profile total score, and Pittsburgh Sleep Quality Index total score on pain, emotional reactions, social isolation, and energy subscales than men. Men's Minnesota Job Satisfaction Scale external satisfaction score was significantly higher than women's. There were no significant differences between the groups in Maslach Burnout Scale personal accomplishment, Minnesota Job Satisfaction Scale total score and internal satisfaction, Nottingham Health Profile sleep and physical activity subscales, and Tampa Kinesiophobia Fatigue Scale total score. As a result, it was found that the Maslach Burnout Scale total score, Nottingham Health Profile total score and Pittsburgh Sleep Quality Index total score of female physiotherapists working in Care, Rehabilitation and Family Counseling Centers were significantly higher than men. It was found that male physiotherapists' Minnesota Job Satisfaction Scale external satisfaction subscale score was significantly higher than females. As a result of this study, we believe that it would be beneficial to make individual-specific plans, especially for female physiotherapists, to reduce their burnout and increase their job satisfaction, sleep and quality of life.