Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencilerinde malpraktis bilgi düzeyi ve malpraktis korku düzeyinin irdelenmesi
Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine: Examination of the malpractis knowledge level and malpractis fear level of medical specialty students
  1. Tez No: 861125
  2. Yazar: KAAN CEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm hekimler mesleğe başlamadan evvel öncelikle hastaya zarar vermemenin vurgulandığı Hipokrat yeminini etmesine karşın yapılan araştırmalar neticesinde tıbbi uygulamanın tamamen hatasız olmadığı belirtilmiştir. Bu durumda hatalı tıbbi uygulamalar sonucunda zarar gördüğünü düşünen hasta ve hasta yakınları yasal yollarla malpraktis davaları açabilmektedirler. Çalışmamızda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan tıpta uzmanlık öğrencisi olan hekimlerin malpraktis konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi, malpraktis konusundaki korku düzeylerinin tespit edilmesi ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan tıpta uzmanlık öğrencilerinde malpraktis bilgi düzeyi ve malpraktis korku düzeylerinin belirlenmesinin amaçlandığı kesitsel-analitik bir çalışmadır. Araştırma evreni Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde tıpta uzmanlık öğrencisi olarak çalışan 247 hekimden oluşmaktadır.Katılımcılara 3 bölümden oluşan anketin bir kısmı internetten çevrimiçi, bir kısmı da yüzyüze olmak üzere uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 135 kadın, 112 erkek olmak üzere toplamda 247 hekim dahil edilmiştir. Yaş ortanca değeri29,0(24,0-56,0) yıl bulunmuştur. Hekimlerin meslekte geçirdikleri süre ortanca 4,0 (0,5-32,0) yıl, pratisyen hekim olarak geçirdikleri süre ortanca 1,0 (,0-32,0) yıl bulunmuştur. Hekimlerin %7,7 (n=19)'sinin temel, %71,3 (n=176)'ünün dahili, %21,1 (n=52)'inin cerrahi tıp bilimlerinde uzmanlık eğitimi aldığı görülmüştür. Katılımcıların %21,9 (n=54)'unun haftada 0-40 saat, %26,3 (n=65)'ünün 41-50 saat, %19,4 (n=48)'ünün 51-60 saat, %32,4 (n=80)'ünün 60 saatten fazla çalıştığı tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Son yıllarda giderek artan hekimlere yönelik açılan malpraktis davaları başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemektedir. Hasta ve hasta yakınlarının tıbbi hizmeti verenlerden beklentilerinin artması, hekim ve diğer sağlık personelini şikayet etmenin daha kolay hale gelmesi, açılan davalar sonucunda alınan tazminat miktarlarının yüksek olması, avukatların ve sigorta şirketlerinin bu tür davaları bir fırsat olarak görmesi, medyada yer alan sağlık çalışanları aleyhine olan haberlerin artması, artan hasta sayısı ile beraber artan iş yükü ve fazla çalışma saatleri gibi sebeplerle dava sayılarındaki artış kaçınılmaz olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although all doctors are required to take the Hippocratic Oath, which emphasizes not harming the patient before starting their profession, research has shown that medical practice is not entirely error-free. As a result of incorrect medical practices, patients and their relatives who believe they have been harmed can file malpractice lawsuits through legal channels. Our study aims to determine the level of knowledge of medical malpractice among physicians who are medical specialization students working at Aydın Adnan Menderes University Hospital, to determine the level of fear of malpractice, and to contribute to the literature. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional-analytical study aimed at determining the level of knowledge of malpractice and the level of fear of malpractice among medical specialization students working at Aydın Adnan Menderes University Hospital. The study population consists of 247 physicians working as medical specialization students at Aydın Adnan Menderes University Hospital. A questionnaire consisting of 3 parts was applied to the participants, some of which were online and some were face-to-face. Results: A total of 247 physicians, including 135 women and 112 men, were included in the study. The median age was 29.0 (24.0-56.0) years. The median duration of physicians' professional experience was 4.0 (0.5-32.0) years, and the median duration of their experience as general practitioners was 1.0 (0.0-32.0) years. It was observed that 7.7% (n=19) of the physicians received basic, 71.3% (n=176) received internal, and 21.1% (n=52) received surgical medical specialization training. It was found that 21.9% (n=54) of the participants worked 0-40 hours per week, 26.3% (n=65) worked 41-50 hours, 19.4% (n=48) worked 51-60 hours, and 32.4% (n=80) worked more than 60 hours per week. Discussion and Conclusion: Malpractice lawsuits filed against doctors, which have been increasing in recent years, have a negative impact on all healthcare workers, especially doctors. The increase in malpractice complaints and lawsuits causes doctors to behave more cautiously and fearfully when performing medical procedures. This also affects the decision-making process of doctors regarding medical practices. The increase in the number of lawsuits is inevitable due to reasons such as the increase in the number of patients, the increase in workload and overtime, the high amount of compensation received as a result of lawsuits, the ease of complaining about doctors and other healthcare personnel, the media's negative portrayal of healthcare workers, and the fact that lawyers and insurance companies see such lawsuits as an opportunity.