The Impact of information system on employee job satisfaction and organizational commitment an experimental study on a human resources system
Bilgi sistemlerinin iş tatmini ve işe bağlılık üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 86115
  2. Yazar: ASLIHAN GÜREŞCİER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ÖZARALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışma, bilgi sistemlerinin, çalışanlar üzerinde iş tatmini ve örgütsel bağlılık boyutlarındaki etkilerini anlamada yardımcı olacak bir çerçeve geliştirmeye yöneliktir. Araştırmada öne sürülen hipotezlerin sınanması için deneysel alan çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadaki hedef kitle insan kaynaklan ve personel çalışanlarıdır. Anketler, 68 denekten oluşan ve insan kaynaklan personeli ile ilgili orta kademe yöneticilerini içeren bir örneklem üzerinde uygulanmıştır. Bunlar, iş tatmini, örgütsel bağlılık, ve iş - teknoloji uygunluğu anketleridir. Toplanan veri, çift - yönlü eşli t-test, ve basit korelasyon analizlerine tabi tutulmuştur. Analizler sonucu ulaşılan bulgular aşağıda belirtilmiştir: 1. Kurulumu gerçekleştirilen yeni bir bilgi sistemi, kullanıcılannın iş yapış şekillerinde değişim meydana getirir, ve bu değişim kullanıcılar tarafından algılanır. 2. Bilgi sistemiyle ortaya çıkan bu değişimin, işe yönelik olumlu etkileri mevcuttur, bu da çalışanların iş tatmininde artışa neden olur. 3. İş tatminindeki artışın, çalışanların örgütsel bağlılığı üzerinde de olumlu etkisi gözlenmiştir. Bu durumda bilgi sisteminin, örgütsel bağlılık üzerinde de bir etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is designed to propose a framework in order to understand the impacts of an information system on the employees in terms of job satisfaction and organizational commitment. In order to test the proposed hypotheses, a field experiment method is used. Specifically, we focused on a human resources and personnel information system and its users as the relevant staff. Survey data were collected from 68 human resources personnel and related mid-managers by three different questionnaires; specifically job satisfaction survey, organizational commitment survey and task - technology fit survey. The responses were subject to several two-tail t-test analysis and simple correlation analysis. As a result, the founded conclusions are as follows: 1. A newly implemented information system causes a change in the way of performing tasks and this is perceivable by the users. 2. The change occurred by the new information system has positive impacts on some certain points, and this leads to an increase in the employees' job satisfaction. 3. Organizational commitment of the relevant employees is observed to be increased due to the increase in job satisfaction level. Thus, it is observed that the information system had a positive impact on organizational commitment as well.