Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlere sözcük öğretiminde Quızızz kullanımının etkisi
The effect of using Quizizz in teaching vocabulary to students learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 861181
  2. Yazar: FATMA BULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GÖÇEN ÖZDEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşen dünyayla beraber önem kazanan yabancı dil öğrenimi toplumlar arası iletişimin etkin bir şekilde sağlanmasında kilit vazifesi görmektedir. Bu önemle yabancı bir dil öğrenmek, bireyin dünyaya bakış açısını değiştirerek yaratıcı düşünmesini ve diğer kültürlere karşı farkındalık kazanmasını sağlamaktadır. Teknolojik, ekonomik ve siyasi gelişmelerin ivme kazandığı günümüzde genişleyen sınır ötesi ilişkilerle yabancı dil olarak Türkçe öğrenimi de önem kazanmış ve bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Bu ihtiyaç doğrultusunda yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yapılacak çalışmalar önemli bulunmaktadır. Bu çalışmalardan biri de sözcük öğretimine yönelik çalışmalardır. Öğrenenlerin ilgisini çekebilmek için Web 2.0 araçları gibi teknoloji tabanlı uygulamaları eğitime entegre etmek farkındalık oluşturmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlere sözcük öğretiminde oldukça etkili olan uygulamalardan biri de Quizizz uygulamasıdır. Yapılan araştırmalarda Quizizz'in yabancı dilde öğrenen motivasyonu, dinleme becerisi ve sözcük öğretimi konularında etkili olduğu ortaya konmuştur bundan hareketle Türkçe sözcük öğretimi için de etkisi araştırılmalıdır. Alanyazın çalışmaları incelendiğinde Quizizz'in sözcük öğretimine etkisi noktasında yapılan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada“Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlere sözcük öğretiminde Quizizz'in etkisi nedir ve nasıldır?”problem sorusundan hareketle yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlere sözcük öğretiminde Quizizz'in etkisinin ne ve nasıl olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda karma bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel kısmında yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmada toplam 38 öğrenen yer almış ve Quizizz'in yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin sözcük bilgisine etkisi ön test ve son test olarak araştırmacı tarafından geliştirilen sözcük bilgisi testiyle ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS programıyla çözümlenmiştir. Nitel araştırma kısmında durum çalışması deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda öncelikle deney grubunda yer alan 19 öğrenenden her etkinlik sonunda araştırmacı tarafından hazırlanan sözcük öğretimi etkinlik değerlendirme formu aracılığıyla görüşler alınmıştır. Daha sonra bu öğrenenlerin içinden 4 öğrenenle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Nitel araştırmadan elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda deney ve kontrol grubu arasında tespit edilen anlamlı farklılık, yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin sözcük öğretiminde Quizizz kullanımının öğrenenlerin sözcük bilgisini geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Öğrenenlerden alınan görüşlerden“etkili öğrenim sağlaması, eğlenceli ve öğretici olması, sözcüklerin hızlı ezberlenmesini sağlaması”gibi olumlu alt temalara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign language learning, which has gained importance with the globalizing world, plays a key role in ensuring effective communication between societies. With this importance, learning a foreign language changes the individual's perspective on the world, allowing him to think creatively and gain awareness of other cultures. Nowadays, when technological, economic and political developments are gaining momentum, learning Turkish as a foreign language has gained importance and become a necessity with expanding cross-border relations. In line with this need, studies to be carried out in teaching Turkish as a foreign language are considered important. One of these studies is studies on vocabulary teaching. Integrating technology-based applications such as Web 2.0 tools into education to attract the attention of learners creates awareness. One of the applications that is very effective in teaching vocabulary to those learning Turkish as a foreign language is the Quizizz application. Studies have shown that Quizizz is effective in student motivation, listening skills and vocabulary teaching in a foreign language, so its effect on teaching Turkish vocabulary should also be investigated. When the literature studies are examined, it is seen that the studies on the effect of Quizizz on vocabulary teaching are limited. In this direction, in this study,“What and how is the effect of Quizizz on teaching vocabulary to those learning Turkish as a foreign language?”Based on the problem question, it is aimed to determine what and how the effect of Quizizz is on teaching vocabulary to those learning Turkish as a foreign language. In this context, a mixed research was conducted. A quasi-experimental research model was used in the quantitative part of the study. A total of 38 learners took part in the study and the effect of Quizizz on the vocabulary of those learning Turkish as a foreign language was measured with a scale consisting of 90 words. The data obtained was analyzed with the SPSS program. Case study design was used in the qualitative research part. First, opinions were received from 19 people using the vocabulary teaching activity evaluation form at the end of each activity. Later, a focus group interview was held with 4 of these learners. The data obtained from the qualitative research were analyzed using content and descriptive analysis methods. As a result of the study, the significant difference detected between the experimental and control groups showed that the use of Quizizz in vocabulary teaching of students learning Turkish as a foreign language is effective in improving the vocabulary knowledge of the learners. From the opinions received from the learners, positive sub-themes such as“Providing effective learning, being fun and instructive, and enabling quick memorization of words”were reached.