Ötiroid infertil çiftlerde tiroid uyarıcı hormon düzeyleri ile in vitro fertilizasyon sonuçlarının ilişkisinin araştırılması
Investigating the relationship between thyroid stimulating hormone levels and in vitro fertilization outcomes in euthyroid infertile couples
- Tez No: 861213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ YAVUZ TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Açıklanamayan infertilite nedenli In Vitro Fertilizasyon (IVF) tedavisi uygulanan hastaların tiroid uyarıcı hormon düzeylerinin gebelik sonuçları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. 01 Ocak 2019-30 Haziran 2023 tarihleri arasında kliniğimizde IVF protokolüne alınan 287 hastanın menstrüel siklusun 2. veya 3. gününde bakılan tiroid uyarıcı hormon düzeyleri kaydedildi. Hastalar yüksek normal TSH düzeyi (TSH: 2,5–4,5 mIU/L) ve düşük normal TSH düzeyi (0,3–2,5 mIU/L) olarak gruplandırıldı. Bu iki grup arasında hastaların bazal hormon değerleri, kontrollü over hiperstimülasyonu sonuçları ve gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Sonuç olarak; bu çalışmada, açıklanamayan infertilite için IVF uygulanan ötiroid kadınlar arasında, TSH seviyeleri 2.5 mIU/ml'nin altında olanlar ile 2.5 ila 4.5 mIU/ml arasında olan kadınlar arasında gebelik sonuçlarında herhangi bir farklılık tespit edilememiştir. Özetle, ötiroid kadınlarda IVF başarısını garanti eden belirli bir TSH seviyesi olmasa da, özellikle, 0.3 mIU/L ile 4.5 mIU/L aralığındaki TSH seviyelerine sahip hastaların tedavi edilmemesini öneriyoruz. Ancak ileri dönemlerde daha büyük örneklem grupları ile bu çalışmaların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effects of thyroid stimulating hormone levels on pregnancy outcomes in patients undergoing In Vitro Fertilization (IVF) treatment for unexplained infertility. Thyroid stimulating hormone levels, taken on the 2nd or 3rd day of the menstrual cycle, were recorded for 287 patients enrolled in our clinic between January 1, 2019, and June 30, 2023. The patients were grouped as having high-normal TSH levels (TSH: 2.5–4.5 mIU/L) and low-normal TSH levels (0.3–2.5 mIU/L). Basal hormone values, outcomes of controlled ovarian hyperstimulation, and pregnancy results were compared between these two groups. As a result, in this study involving euthyroid women undergoing IVF for unexplained infertility, no significant difference was observed in pregnancy outcomes between those with TSH levels below 2.5 mIU/ml and those within the range of 2.5 to 4.5 mIU/ml. In summary, while there isn't a specific TSH level guaranteeing IVF success in euthyroid women, we suggest avoiding treatment particularly for patients within the range of 0.3 to 4.5 mIU/L. However, further studies with larger sample groups are necessary to support these findings in future endeavors.