Ötiroid infertil hastaların tiroid fonksiyon değerleri ve pozitif tiroid antikorlarına sahip olmasının IVF başarısına etkisi
The effect of thyroid function values and positive thyroid antibodies in euthyroid infertile patients on IVF success
- Tez No: 852130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Tiroid hormonunun üreme fonksiyonu üzerindeki etkisi yadırganamayacak derecede fazladır. Bu nedenle bu çalışmadaki amacımız ötiroid infertil hastalarda transfer öncesi TSH değerininin 0,5-2,5 ve 2,5-4,5 arasında olmasının gebelik sonucuna etkisini değerlendirmek ve bu her iki gruptaki hastaların tiroid antikorlarına sahip olmasının tüp bebek başarısına etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Mart 2023 – Aralık 2023 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Ünitesine IVF amacıyla başvurmuş 98 ötiroid hastayı kapsamaktadır. Bu hastalardan 65 tanesinin TSH değerleri 0,5 ile 2,5 arasındayken, 33 tanesinin TSH değeri 2,5 ile 4,5 arasında yer almaktadır. Kliniğe başvuran tüm hastalardan tiroid antikorları istenmiştir. Çalışmamıza 22-35 yaş arasında düşük ovaryan rezervi olmayan, endokrin patolojisi (PCOS gibi) ve uterin anomalisi olmayan hastalar dahil edilmiştir. Kontrollü ovaryan hiperstimülasyon (KOH) tedavisini takiben oosit toplama (OPU) işlemi yapılmıştır. 86 hastada ovaryan hiperstimülasyon için gonadotropin agonist protokolü uygulanırken 12 hastada DET protokolü uygulanmıştır. Transfer sonrası 12. günde beta-hCG 5mIU/mL'nin üzerinde olan hastalar gebe kabul edilmiştir. Gebe olan hastaların 5-6. gestasyonel haftalardaki takiplerinde fetal kalp atımı görülüyor ise klinik gebe kabul edilmiştir. Çalışmamız vaka kontrol çalışması olarak dizayn edilmiştir. Bulgular: Tüp bebek tedavisi için başvuran 98 ötiroid infertil hastada TSH değerinin 0,5-2,5 ve 2,5-4,5 arasında olmasının gebelik sonucu ve klinik gebelik sonucu üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Her iki grup tiroid antikorlarının gebelik ve klinik gebelik sonucu üzerindeki etkisi açısından değerlendirildiğinde her iki grupta da antikor pozitifliğinin gebelik sonucuna etkisinde istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamıza dahil edilen 98 ötiroid infertil hastanın TSH değerinin 0,5-2,5 ve 2,5-4,5 arasında olması gebelik ve klinik gebelik sonucu açısından anlamsız bulunmuş olup bu her iki grupta da tiroid antikorlarının gebelik sonucunda etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The effect of thyroid hormone on reproductive function is incredibly high therefore, in this study it was aimed to evaluate the effect of pregnancy outcome on pretransfer TSH values of euthyroid infertile patients who's TSH values are between 0.5-2.5 and 2.5-4.5. The second aim of the study is to determine the effect of having thyroid antibodies in patients in both groups on the success of in vitro fertilization. Materials and Methods: Our study includes 98 euthyroid patients who applied to the IVF Unit of Sağlık Bilimleri University Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between March 2023 and December 2023. While the TSH values of 65 of these patients were between 0.5 and 2.5, 33 of patients TSH values were between 2.5 and 4.5. Thyroid antibodies were requested from all patients admitted to the clinic. Patients between the ages of 22 and 35 who have neither low ovarian reserve, endocrine pathology (such as PCOS) nor uterine anomalies were included in our study. Following controlled ovarian hyperstimulation (COH) treatment, oocyte pickup (OPU) procedure was performed. While the gonadotropin agonist protocol was applied for ovarian hyperstimulation in 86 patients, the DET protocol was applied in 12 patients. Patients with beta-hCG above 5mIU/mL on the 12th day after transfer were considered pregnant. Pregnant patients were considered clinically pregnant if a fetal heartbeat was observed during their follow-up in the fifth or sixth gestational weeks. Our study was designed as a case-control study. Results: It was determined that the TSH value between 0.5-2.5 and 2.5-4.5 didn't have a significant effect on the pregnancy and clinical pregnancy outcome in 98 euthyroid infertile patients who admitted for IVF treatment. When both groups were evaluated in terms of the effect of thyroid antibodies on pregnancy and clinical pregnancy outcome, no statistically significant difference was found in the effect of antibody positivity on pregnancy outcome in both groups. Conclusion: The TSH values of 98 euthyroid infertile patients included in the study who's TSH values differs between either 0.5-2.5 or 2.5-4.5 it was founded to be insignificant in terms of pregnancy and clinical pregnancy outcome and it was determined that thyroid antibodies had no effect on pregnancy outcome in both groups.