Eyyûbî Melik'i en-Nâsır Dâvûd'un hayatı ve siyasî faaliyetleri
Life and political activities of al-Malik al-Nasir Dawud
  1. Tez No: 861231
  2. Yazar: MUHAMMED TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SAYLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Melik Muazzam'ın en büyük oğlu olan Melik Nâsır Dâvûd, babasının ölümü üzerine 624/1227 yılında Dımaşk Melik'i olmuştur. Amcaları ile yaşamış olduğu ihtilaflardan dolayı Dımaşk Melikliği serüveni kısa sürmüştür. 626/1229 yılında yaklaşık yirmi yıl sürecek olan Kerek Emîrliği dönemi başlamıştır. Melik Nâsır Dâvûd, Kerek dönemi boyunca bilhassa Dımaşk ile birlikte babasının topraklarını geri almak için hanedan üyeleri ile yoğun ve uzun bir mücadeleye girişmiştir. Bu süreçte hakimiyeti altında bulunan Filistin'in koruyuculuğunu da yapmış ve Kudüs'ü Frenklerden temizlemiştir. Siyasî kişiliğinin yanı sıra ilmi ve edebi kişiliği ile öne çıkan Melik Nâsır Dâvûd, Kerek'i alimlerin, ediplerin, filozofların uğrak yeri haline getirmiştir. Melikliği boyunca birçok hayal kırıklığı ve ihanet ile karşılaşan Melik Nâsır Dâvûd'un yaşadıkları kimilerine göre öngörü eksikliği kimilerine göre ise talihsizliktir.
Özet (Çeviri)
al-Malik al-Nâṣir Dâwûd who eldest son of al-Malik al-Muʿaẓẓam ʿÎsâ became the prince of Damascus after the death of his father in 624/1227. His the prince of Damascus took a short time due to the conflicts he had with his uncles. The period of the Emirate of Kerak which will last for approximately twenty years began. al-Malik al-Nâṣir Dâwûd embarked on an intense and long struggle with dynasty members in order to take back Dımaşk and his father's old territory throughout period of Kerak. During this period, he also protected Palestine which was under his control, and cleared Jerusalem from the Franks. al-Malik al-Nâṣir Dâwûd who Become prominent with his scientific and literary personality as well as his political personality made also Kerak a frequent destination for scholars, poet, scholars and philosophers. al-Malik al-Nâṣir Dâwûd who encountered many disappointments and betrayals throughout his reign is considered a lack of foresight by some and misfortune by others of Malik Nasir Dâwûd are shortsighted according to some and misfortune for others