Gastroözofageal bileşke tümörlerinde transabdominal ve transtorasik cerrahi yaklaşımlarının prognoz üzerine etkisi
The effect of transabdominal and transthoracic surgical approaches on prognosis in gastroesophageal junction tumors
  1. Tez No: 861230
  2. Yazar: DOĞUŞ CAN EKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK KIVILCIM UPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ Gastroözofageal bileşke tümörleri, mide kanseri ve özofagus kanseri ile ortak özellikler paylaşsa da, her iki hastalığın farklı yönlerini de içerebilmektedir. Son yıllarda, bu tümörler farklı bir antite olarak ele alınmaktadır. 1987 yılında Siewert ve arkadaşları gastroözofageal bileşke tümörlerini anatomik olarak tümörün köken aldığı merkez noktaya göre sınıflamıştır. Siewert tip 1 adenokarsinomlarda önerilen cerrahi tedavi distal özofajektomi proksimal gastrektomi (Ivor Lewis prosedürü) operasyonu, Siewert tip 3 adenokarsinomlarda önerilen cerrahi tedavi radikal total veya proksimal subtotal gastrektomi operasyonudur. Ancak tümör merkezinin özofagogastrik bileşkenin 1 cm üzeri ve 2 cm altı arasında yerleştiği Siewert tip 2 adenokarsinomlarda uygulanması gereken cerrahi prosedürün hangisi olması gerektiği konusu literatürde tartışmalıdır. Bu çalışma ile Siewert tip 2 gastroözofageal bileşke adenokarsinomu tanılı hastalarda uygulanan transabdominal ve transtorasik cerrahi yaklaşımlarının erken dönem klinik sonuçlarının ve uzun dönem sağkalım sonuçlarının araştırılması hedeflenmiştir. MATERYAL VE METOT Araştırma T.C. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2014 – Aralık 2022 tarihleri arasında Siewert tip 2 mide adenokarsinomu nedeniyle Ivor Lewis prosedürü, total gastrektomi ve proksimal gastrektomi operasyonu gerçekleştirilen hastaların dataları incelenerek oluşturulmuş retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. Patolojik inceleme sonucunda Siewert tip 2 adenokarsinom tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar uygulanan cerrahi prosedüre göre (Ivor Lewis Prosedürü, Total Gastrektomi, Proksimal Gastrektomi) üç gruba ayrıldı. Gruplar postoperatif erken dönem morbidite ve sağkalım sonuçları açısından karşılaştırıldı. BULGULAR Siewert tip 2 adenokarsinom tanılı toplamda 104 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 27'sine Ivor Lewis prosedürü, 41'ine total gastrektomi operasyonu ve 36'sına proksimal gastrektomi operasyonu gerçekleştirildi. Komplikasyon gelişimine predispozan olabilecek faktörler incelendiğinde uygulanan cerrahi prosedürün postoperatif komplikasyon gelişimi üzerinde etkisi olduğu görüldü. Beş yıllık genel sağkalım oranlarının Ivor Lewis grubunda %53 (±12,3), total gastrektomi grubunda %49,3 (±9,5), proksimal gastrektomi grubunda %60,2 (±10,2), olduğu görüldü. Üç yıllık genel sağkalım oranlarının Ivor Lewis grubunda %59,6 (±11,9), total gastrektomi grubunda %62,5 (±8,4), proksimal gastrektomi grubunda %75 (±8,3) olduğu görüldü. SONUÇ Cerrahi tedavide uygulanan transtorasik ve transabdominal cerrahi yöntemlerin postoperatif prognostik etkileri araştırıldığında, transabdominal cerrahi yöntemlerin daha az postoperatif komplikasyona neden olduğu görüldü. Üç cerrahi grup arasında sağkalım sonuçları açısından fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Although gastroesophageal junction tumors share common features with stomach cancer and esophageal cancer, they may also involve different aspects of both diseases. In recent years, these tumors have been considered as a different entity. In 1987, Siewert et al., classified gastroesophageal junction tumors anatomically according to the central point of origin of the tumor. The recommended surgery for Siewert type 1 adenocarcinomas is distal esophagectomy proximal gastrectomy (Ivor Lewis procedure), and the recommended surgery for Siewert type 3 adenocarcinomas is radical total or proximal subtotal gastrectomy. However, the issue of which surgical procedure should be applied in Siewert type 2 adenocarcinomas, where the tumor center is located between 1 cm above and 2 cm below the esophagogastric junction, is controversial in the literature. This study aimed to investigate the early clinical results and long-term survival results of transabdominal and transthoracic surgical approaches applied to patients diagnosed with Siewert type 2 gastroesophageal adenocarcinoma. MATERIALS AND METHODS The research is a retrospective observational study created by examining the data of patients who underwent Ivor Lewis procedure, total gastrectomy and proximal gastrectomy operations due to Siewert type 2 gastric adenocarcinoma between January 2014 and December 2022 at Marmara University Pendik Training and Research Hospital General Surgery Clinic. Patients diagnosed with Siewert type 2 adenocarcinoma as a result of pathological examination were included in the study. The patients included in the study were divided into three groups according to the surgical procedure applied (Ivor Lewis Procedure, Total Gastrectomy, Proximal Gastrectomy). The groups were compared in terms of early postoperative morbidity and survival results. RESULTS A total of 104 patients diagnosed with Siewert type 2 adenocarcinoma were included in the study. Ivor Lewis procedure was performed on 27 patients, total gastrectomy on 41 patients, and proximal gastrectomy on 36 patients. When factors predisposing to the development of complications were examined, it was observed that the type of surgical procedure had a statistically significant effect on the risk of postoperative complication development. The five-year overall survival rates were found to be 53% (±12.3) in the Ivor Lewis group, 49.3% (±9.5) in the total gastrectomy group, and 60.2% (±10.2) in the proximal gastrectomy group. The three-year overall survival rates were observed to be 59.6% (±11.9) in the Ivor Lewis group, 62.5% (±8.4) in the total gastrectomy group, and 75% (±8.3) in the proximal gastrectomy group. CONCLUSION When investigating the postoperative prognostic effects of transthoracic and transabdominal surgical methods in surgical treatment, it was observed that transabdominal methods led to fewer postoperative complications. No significant difference was observed in terms of survival outcomes among the three surgical groups.