ABD VE SSCB ilişkilerinin keskin kavşağında Küba devrimi
Cuba revolution at the sharp junction of USA and USSR relations
- Tez No: 861232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Soğuk Savaş, Hitler Almanya'sının teslim olmasının ardından ABD ile Sovyetler Birliği arasında başlayan uzun bir mücadele olmuştur. 1941'de Nazilerin SSCB'ye yönelik saldırganlığı, Sovyet rejimini Batı demokrasilerinin müttefiki haline getirmiştir. Ancak savaş sonrası dünyada giderek farklılaşan bakış açıları, bir zamanlar müttefik olanlar arasında uçurumlar yaratmıştır. 1947'den itibaren, ellerindeki tüm kaynakları gözdağı ve yıkım için kullanan iki düşman, değişen yoğunluktaki krizlerle noktalanan uzun bir stratejik ve ideolojik çatışmada çatışmışlardır. Her ne kadar iki büyük güç hiçbir zaman doğrudan savaşmasa da birçok kez dünyayı nükleer savaşın eşiğine getirmişlerdir. Nükleer caydırıcılık, askeri bir çatışmayı önlemenin etkili yollarından biri olmuştur. İronik bir şekilde, bu ''dehşet dengesi'' aslında silahlanma yarışı için bir teşvik görevi görmüştür. İki kamp arasındaki yumuşama anları veya gelişen ilişkiler arasında gerilim dönemleri değişiklik göstermiştir. Siyaset uzmanı Raymond Aron, Soğuk Savaş sistemini şöyle tanımlamıştır: ''İmkânsız barış, ihtimal dışı savaş.'' Amerika Birleşik Devletleri ve SSCB yavaş yavaş kendi etki bölgelerini oluşturarak dünyayı iki karşıt kampa bölmüşlerdir. Dolayısıyla Soğuk Savaş, yalnızca ABD ile SSCB arasındaki bir mücadele değil, başta Avrupa kıtası olmak üzere birçok ülkeyi etkileyen küresel bir çatışma olmuştur. Bu süreçten etkilenen ülkelerden birisi de Latin Amerika ülkelerinden birisi olan Küba olmuştur. ABD'nin ve Latin Amerika'nın Küba üzerindeki çıkarcı plânlarına karşılık SSCB'nin Küba'ya sağladığı destekler ve lider Fidel Castro'nun bağımsızlık mücadelesi dengeleri değiştirmiştir. Hâlihazırda ortaya çıkan önemli literatüre rağmen Soğuk Savaş dönemindeki uluslararası ilişkiler ve Küba devrimi hakkında öğrenilmesi gereken çok fazla bilginin olması bu alanda yapılacak çalışmaları değerli kılabilir. Yapılan bu çalışmanın amacı, Küba devrimi üzerinde etkili olan Soğuk Savaş dönemini ve çok taraflı ilişkileri geniş bir bakış açısı ele almak ve gelecekteki çalışmalara kaynak olabilecek bir kaynak oluşturmayı sağlamaktır. Yapılan literatür incelemeleri neticesinde Küba devriminin, Soğuk Savaş döneminde ve hatta Soğuk Savaş'tan sonraki dönemde bile Küba halkı üzerindeki etkilerinin yadsınamaz derecede önemli olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca ABD ve SSCB gibi iki süper gücün Küba üzerindeki politik ve ekonomik uygulamalarının, lider Castro ve bağımsızlığı benimseyen kesimler sayesinde dengeli bir şekilde yönlendirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Cold War was a long struggle that began between the United States and the Soviet Union after the surrender of Hitler's Germany. The Nazi aggression against the USSR in 1941 turned the Soviet regime into an ally of Western democracies. However, increasingly divergent perspectives in the post-war world have created rifts between once allies. Since 1947, the two enemies have clashed in a long strategic and ideological conflict punctuated by crises of varying intensity, using all the resources at their disposal to intimidate and destroy. Although the two great powers have never fought directly, they have brought the world to the brink of nuclear war many times. Nuclear deterrence has been one of the effective ways to prevent a military conflict. Ironically, this“balance of terror”actually served as an incentive for the arms race. There have been varying moments of détente or periods of tension between the two camps as relations improved. Political expert Raymond Aron defined the Cold War system as follows: ''Impossible peace, improbable war.'' The United States and the USSR gradually created their own zones of influence, dividing the world into two opposing camps. Therefore, the Cold War was not only a struggle between the USA and the USSR, but also a global conflict that affected many countries, especially the European continent. One of the countries affected by this process was Cuba, one of the Latin American countries. In response to the self-interested plans of the USA and Latin America on Cuba, the support provided by the USSR to Cuba and leader Fidel Castro's struggle for independence changed the balance. Despite the important literature that has already emerged, the fact that there is a lot of information to be learned about international relations during the Cold War and the Cuban revolution may make studies in this field valuable. The aim of this study is to take a broad perspective on the Cold War period and multilateral relations that influenced the Cuban revolution and to provide a source that can be used as a resource for future studies. As a result of the literature review, it was understood that the effects of the Cuban revolution on the Cuban people during the cold war and even in the period after the cold war were undeniably important. In addition, it has been seen that the political and economic practices of two superpowers such as the USA and the USSR on Cuba were directed in a balanced way, thanks to the leader Castro and the groups that supported independence.