Futbol branşında U17-16 ve U18-19yaş erkek sporcuların fonksiyonel hareket taramaları; FMS, YBT, FCS ve BOLT skor taramaları ile metabolik alan testleri sonuçlarının karşılaştırılması
Functional movement screenings of U-17/16 and U-19/18 years old male athletes in football branch; comparison of FMS, YBT, FCS and BOLT score scanning and metabolic field test results
  1. Tez No: 861238
  2. Yazar: MELİK KADİR NAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezin amacı; Futbol branşında U-17/16 ve U-19/18 erkek sporcuların FMS Protokolleri ile mobilite, motor kontrol, postürel dayanıklılık becerilerini ve Metabolik alan testleri ile de kardiyovasküler kapasite, çabukluk, sprint, dayanıklılık gibi parametreleri karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu tezin metod ve yöntemi; Yatılı sistem uygulayan, yetiştirici takım kimliği ile ön plana çıkmış profesyonel bir futbol kulübü altyapısndan U17/16 ve U19/18 gruplarından 34 sporcu katılmıştır. Katılımcılara; FMS, YBT, FCS, Vücut Oksijen Level Testi (BOLT) uygulanmıştır. Ayrıca Metabolik Alan Testlerinden; 30-15 Aralıklı Fitness Testi, T Testi ve 30 Metre Sprint Testleri alınmış olup bu testler litaratürde kabul görmüş rakamsal boyutta normlar taşıdığından Nicel Yöntemi kullanılmıştır ve elde edilen veriler sayısal bazda olacağından kullanılmış teknik ise veri analizi tekniğidir. Elde edilen bulgularda; Sporcularının gruplar arası FMS ortalamaları, YBT ortalamaları, Vücut Oksijen Seviye Testi skorları (BOLT) arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Taşıma Testi değerlerine baktığımızda ise; (saniye) değerleri arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Metabolik Alan Testleri Performanslarına baktığımızda ise; yine gruplar arasında, IFT sonucunda tespit edilen MaxVo2 değerlerinde, T Testi ve 30 metre sürat test sonuçlarında anlamlı farklar tespit edilmiştir.Araştırmanın sonucunda U18-19 sporcularının, U16-17 sporcularına göre antrenman, müsabaka vb. yüklere daha yoğun maruz kalması, iki grup arasındaki yaş farkından kaynaklanabilecek büyüme süreci içerisinde olmaları ve bu süreçlerin oluşturduğu fizyolojik değişikliklerden kaynaklanabilecek faktörlere bağlı olarak U16-17 sporcularının sınırlanabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu vb. sebeplere bağlı olarak; U16-17 sporcularının biyomotor becerilerinin U18-19 sporcularına göre düşük çıkmasını; FMS Protokollerinden aldıkları düşük skorlara ayrıca fizyolojik farklılıklardan kaynaklandığını söyleyebiliriz
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; It is aimed to compare the mobility, motor control, postural endurance skills of U-17/16 and U-19/18 male athletes in the football branch with FMS Protocols, and parameters such as cardiovascular capacity, agility, sprint and endurance with Metabolic field tests. Method and method of this thesis; 34 athletes from the U17/16 and U19/18 groups, from the infrastructure of a professional football club that applies a boarding system and stands out with its training team identity, participated. To the participants; FMS, YBT, FCS, Body Oxygen Level Test (BOLT) were applied. Also from Metabolic Field Tests; 30-15 Interval Fitness Test, T Test and 30 Meter Sprint Tests were taken and since these tests have numerical norms accepted in the literature, the Quantitative Method was used and since the data obtained will be on a numerical basis, the technique used is the data analysis technique. In the findings obtained; Significant differences were detected between the FMS averages, YBT averages, and Body Oxygen Level Test scores (BOLT) of the athletes between the groups. When we look at the Transport Test values; Significant differences were detected between (second) values. When we look at the Metabolic Field Test Performances; again between groups, Significant differences were detected in the MaxVo2 values determined as a result of IFT, T Test and 30 meter speed test results. As a result of the research, U18-19 athletes have better training, competition, etc. than U16-17 athletes. It should be taken into consideration that U16-17 athletes may be limited due to factors such as being exposed to more intense loads, being in a growth process that may result from the age difference between the two groups, and physiological changes caused by these processes. This etc. Depending on the reasons; The biomotor skills of U16-17 athletes were lower than those of U18-19 athletes; We can say that the low scores they received from the FMS Protocols were also due to physiological differences.