Sivil toplum örgütlerinde sosyal etki analizi: SİAD'lar üzerinde bir araştırma
Social impact analysis in CSOs: A research on AIBs
  1. Tez No: 861269
  2. Yazar: ÖZGE KİRİŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Sivil toplum örgütleri, ekonomik, sosyal, kültürel ve politik faaliyetler açısından kritik bir aktör konumundadır. Yaratmış oldukları dışsallık, toplumun çeşitli yönlerden gelişimine ve değişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Endüstriyel açıdan bakıldığında, Sanayici ve İş Adamları Dernekleri'ne (SİAD) girişimci ve profesyonellerin aktif şekilde katılım gösterdikleri gözlenmektedir. Buna karşın, bir sivil toplum örgütü olarak SİAD'ların ne derecede etkin oldukları ve ne oranda toplumsal fayda yarattıkları belirsizliğini korumaktadır. Bu çerçevede çalışmanın amacı, Bursa yerelinde faaliyet gösteren SİAD'ların sosyal etki düzeylerinin belirlenmesi ve bu bağlamda temel sorunların ortaya konulmasıdır. Araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, dernek yönetim kurulu üyeleri, dernek üyeleri, girişimciler, akademisyenler ve kamu yöneticileri olmak üzere 15 kişiden oluşmaktadır. Veriler alanyazına ve uzman görüşlerine dayalı olarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu bağlamda, SİAD'ların fon kaynakları sağlamakta zorlandığı, kamu otoritesi ile ilişkilerinin zayıf kaldığı, daha çok yerel düzeyde faaliyetler gerçekleştiren bir kurum niteliği gösterdiği ve çatı kurumlar üzerinden daha fazla etkinlik alanı yaratmaya çalıştığı bulgulanmıştır. Çalışma, yerli literatüre katkıda bulunma amacı gütmektedir. Bu alanda akademik çalışmalar yürüten araştırmacılar ve pratikte süreç yöneten profesyoneller için kaynak teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Civil society organizations are critical actors in terms of economic, social, cultural and political activities. The externality they have created make important contributions to the development and change of society in various aspects. From the industrial point of view, it is observed that participation of entrepreneurships and professionals in Associations of Industrialists and Businessmen (AIBs) is gradually increasing. However, as a CSO, it remains unclear to what extent AIBs are effective and to what rate they create social benefits. In this framework, the aim of the study is to determine the social impact levels of the AIBs operating in Bursa and to reveal the main problems in this context. A basic qualitative research design was used in the study. The sample of the research consists of 15 people, including association board members, association members, entrepreneurs, academicians and public administrators. The data were collected with a semi-structured interview form prepared based on the literature and expert opinions and analyzed with the descriptive analysis method. In this context, it has been found that AIBs have difficulties in securing funding sources, have weak relations with public authority, are more of a local level institution and try to create more space for activity through umbrella organizations. The study aims to contribute to the local literature. It constitutes a resource for researchers conducting academic studies in this field and professionals who manage processes in practice.