Lise öğrencilerinde okul iklimi ile çevrimiçi oyun bağımlılığının okula yabancılaşmaya etkisi: Burdur örneği
The effect of school climate and online game addiction on alienation from school in high school students: Burdur example
- Tez No: 861309
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma lise öğrencilerinin okul iklimi algıları ile çevrimi oyun bağımlılığının okula yabancılaşmaya etkisini incelemektedir. Lise öğrencilerinin okul içi öğretmen ve akranları ile olan ilişkileri, okula karşı ilgileri ve öğretmenlerin kendilerine karşı adil olup olmadıkları düşünceleri ile devamında online oyun oynama sebepleri, bu oyunların bıraktıkları etkileri ve sonuçlarına bakılarak, okula yabancılaşmaya etkilerinin olup olmadığı, varsa ne derece etkili olduğu incelenerek okul sosyal hizmeti bağlamında olası sorunlara çözüm üretilmiştir. Araştırmada karma deseninin kullanıldığı bu araştırmada yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Yakınsayan paralel desende temel amaç, belirlenen problemin en iyi şekilde ortaya koyulması için birbirini tamamlayıcı veri toplamaktır. Araştırmanın nicel kısmında 7 farklı lise türünden benzer sayılarda toplam 592 öğrenci ile görüşülmüştür. Bu görüşmelerden toplanılan veriler AMOS 23.0 paket programı ve IBM SPSS 26.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel görüşmeler ise her liseden iki kişi olmak üzere toplamda 14 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines high school students' perceptions of school climate and the effect of online game addiction on school alienation. High school students' relationships with teachers and peers in school, their interest in school and their thoughts about whether teachers are fair to them, and the reasons for playing online games, the effects and consequences of these games, whether they have an effect on alienation from school, and if so, to what extent they are effective, and solutions to possible problems in the context of school social service were produced. Convergent parallel design was used in this research in which mixed design was used. The main purpose of the convergent parallel design is to collect complementary data in order to present the determined problem in the best way. In the quantitative part of the study, a total of 592 students from 7 different types of high schools were interviewed. The data collected from these interviews were analysed using AMOS 23.0 package programme and IBM SPSS 26.0 package programmes. Qualitative interviews were conducted with a total of 14 students, two from each high school. The data obtained from these interviews were analysed with MAXQDA 2020 software.