Ortaöğretim öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of entrepreneurship abilities of high school students in terms of some variables
- Tez No: 723518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇİLSALAR SAGNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Tokat il genelindeki ortaöğretim öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin bazı demografik özellikler, duygusal zekâ, okul iklimi ve anne-baba tutumları bağlamında analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yönteminden korelasyonel araştırma deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri dijital hale dönüştürülen anketlerin okul yöneticileri tarafından çevrimiçi olarak öğrencilere ulaştırılması şeklinde elde edilmiştir. Araştırmada 1962 ortaöğretim öğrencisinden veri toplanmıştır. Araştırmadaki veriler araştırmacının hazırladığı“Kişisel Bilgi Formu”, Orhan (2017) tarafından ülkemize uyarlanan“Girişimcilik Potansiyelini Belirleme Envanteri”, Arslan ve Kayıhan (2016) tarafından ülkemize uyarlanan“Duygusal Zekâ Ölçeği”Çalık ve Kurt'un (2010) geliştirdiği“Okul İklimi Ölçeği”ve Yılmaz'ın (2000) uyarlama çalışmasını yaptığı“Anne-Baba Tutum Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22 programına aktarılarak analiz çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre girişimcilik becerilerinin erkek öğrenciler lehine anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu, yaş ile girişimcilik arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu; girişimcilik becerisinin yaşanılan yerleşim birimi, okulun bulunduğu yerleşim birimi ve lise türüne göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı, akademik başarı ile girişimcilik arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, girişimcilik ile okul iklimi duygusal zekâ arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ve girişimcilik becerisinin demokratik ve izin verici-hoşgörülü aile tutumları ile yetiştirilen katılımcılarda anlamlı bir şekilde daha yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Ortaöğretim kademesinde girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması, kız öğrencilerin girişimcilik motivasyonunu artırıcı etkinliklerin planlanıp uygulanması, ortaöğretim girişimcilik dersi öğretim programının kazanımlarının uygulamaya yönelik kısımlarının artırılması, kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi, ortaöğretim öğrencilerinin duygusal zekâlarını geliştirici öğrenme alanlarının oluşturulması, okul ikliminin geliştirilmesi ve anne babalara demokratik tutum kazandırmaya yönelik eğitimlerin düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the entrepreneurship skills of secondary school students in the province of Tokat in terms of demographic characteristics, emotional intelligence, school climate, and parental attitudes. The research was designed using the correlational design from the quantitative research perspective. An online version of the questionnaire, which was created via Google Forms, was used to collect data from students by sending the link to the school administrators to distribute the link to the students. Data were collected from 1962 secondary school students. The questionnaire comprised of“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Entrepreneurship Potential Inventory”adapted by Orhan (2017),“Emotional Intelligence Scale”adapted by Arslan and Kayıhan (2016) and“School Climate Scale”developed by Çalık and Kurt (2010), and“Parental Attitude Scale”adapted by Yılmaz (2000). The data were transferred to the SPSS 22 program and analysis studies were carried out. According to the results of the study, entrepreneurship skills were significantly higher in favor of male students, there was a weak positive and significant relationship between age and entrepreneurship. Entrepreneurship skills did not differ significantly according to the residential area, where the school is located, and the type of high school. There was no significant relationship between academic achievement and entrepreneurship. There was a positive significant relationship between entrepreneurship and school climate and emotional intelligence, and entrepreneurial skill was democratic and permissive. It was observed that the participants raised with tolerant family attitudes were at a significantly higher level. Generalization of entrepreneurship education in secondary education, planning, and implementation of activities that increase the entrepreneurial motivation of female students, and increasing the practical parts of the achievements of the secondary school entrepreneurship course curriculum are recommended. Moreover, encouraging women's entrepreneurship, creating learning areas to improve the emotional intelligence of secondary school students, improving the school climate, and organizing training giving parents a democratic attitude are suggested.