Film sektörüne özgür sermaye kaynağı kitle fonlaması
Crowdfunding as a source of free capital for the film industry
- Tez No: 861308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dijital dönüşümle birlikte artık fon kaynaklarında da değişimler yaşanmaktadır. Dijital fon bulmanın yeni yollarından biri kitle fonlama sistemidir ve kitle fonlaması, son yıllarda proje sahibi girişimciler için önemli bir sermaye kaynağı olarak tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Proje sahipleri, bu amaçla kurulmuş internet siteleri üzerinden projelerinin tanıtımını yapar ve destekçilerden maddi katkı talep eder. Destekçilerin desteklerini artırmak için, projeye katkıda bulunanlara genellikle farklı ödüller veya karşılıklı anlaşmalar sunulur. Kitle fonlamasından fon alabilmek için çeşitli kategoriler bulunmaktadır. Bu kategorilerden biri olan sinema diğer kategorilerden daha popüler konumdadır. Geleneksel finansman kaynakları, projelerin içeriklerinde müdahaleye veya sansüre yol açabilirken, kitle fonlaması ile projelerin içerikleri ve yönetimleri bağımsız kalır. Bu sayede, özgür sinema projeleri, alternatif perspektifler ve cesur anlatımlarla seyircilerle buluşabilir. Bu tez, Türkiye'de yeni bir olgu olan kitle fonlama sisteminde yer alan ödül bazlı kitle fonlama sisteminden yararlanmış sinemacılarla yapılmıştır. Çalışmanın amacı, kitlesel fonlama sürecine dair bilgilere, önceden başarılı bir fonlama süreci yönetmiş proje sahiplerinin tecrübeleri aracılığıyla erişmektir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak elde edilen veriler, araştırma sorusunun derinlemesine incelenmesine ve ödül bazlı kitlesel fonlama sürecine ve sonrasında yer alan film üretimine odaklanmaktadır. Kitle fonlamasının, özgür film sektörü için önemli bir finansman ve destek mekanizması olduğu ve bu yöntemin, bağımsız sinemacılara finansal özgürlük sağlarken, seyircilerle doğrudan etkileşim kurma ve özgürce içerik üretme imkânı sağladığı yapılan araştırma çıkarımlarından biridir. Özgür sinema projeleri, kitle fonlamasıyla desteklenerek, farklı seslerin duyulmasını, çeşitlilik ve yenilikçilik getiren filmlerin üretilmesini sağlayan bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
With the advent of digital transformation, significant shifts have occurred in funding resources. One of the emerging avenues for securing digital funding is through the mechanism of crowdfunding, which has increasingly become a vital capital source for entrepreneurial project owners worldwide in recent years. These project owners promote their initiatives via specialized online platforms, soliciting financial contributions from backers. Often, to incentivize contributions, various rewards or reciprocal agreements are offered to those who support the project. Crowdfunding encompasses several categories to acquire funding, with cinema standing out as one of the most popular among them. Unlike traditional funding sources that might lead to interference or censorship in project content, crowdfunding allows projects to maintain their autonomy in content creation and management. Consequently, independent cinema projects embracing alternative perspectives and bold narratives find avenues to connect with audiences. This thesis delves into filmmakers who have leveraged the reward-based crowdfunding system, a novel phenomenon in Turkey's crowdfunding landscape. The study aims to glean insights into the crowdfunding process through the experiences of project owners who have previously managed successful funding campaigns. Data obtained through qualitative research methods extensively examines the research question, focusing on the reward-based crowdfunding process and subsequent film production phases. One of the key findings of this research is that crowdfunding serves as a significant financial and support mechanism for the independent film industry. This method not only provides financial freedom for independent filmmakers but also allows direct interaction with audiences, facilitating the creation of content in a liberated manner. Embracing crowdfunding, independent cinema projects pave the way for diverse voices to be heard and contribute to the creation of films that foster diversity and innovation.