Yapay zeka suçu: Geleceğin suçlarını ve potansiyel risklerini anlamak
Artificial intelligence crime: Understanding the crimes and potential risks of the future
- Tez No: 861349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapay zekâ (YZ) teknolojileri, son yıllarda hızla gelişen ve pek çok farklı alanda devrim niteliğinde değişikliklere yol açan bir alan haline gelmiştir. YZ, bilgisayarlar ve yazılımlar aracılığıyla insan benzeri zekâ ve öğrenme yetenekleri geliştirme amacını taşımaktadır. Ancak bu hızlı ilerlemenin beraberinde getirdiği sorunlardan biri, YZ 'nın suç ve suçluluğa olan etkisi ve potansiyel riskleridir. Bu çalışma,“Yapay Zekâ Suçu: Geleceğin Suçlarını ve Potansiyel Risklerini Anlamak”başlığı altında YZ teknolojilerinin suç ve suçluluk alanındaki etkilerini incelemiş ve bu alandaki önemli konuları ele almıştır. Araştırmanın temel amacı, YZ 'nın suçla olan ilişkisini, hukuki, etik ve toplumsal boyutları ile birlikte anlamak ve bu teknolojinin gelecekteki suçlara ve güvenlik sorunlarına nasıl katkıda bulunabileceğini anlamaktır. YZ 'nın suç amacıyla kullanımı, yazılı ve görsel dokümanların incelenmesi sonucunda ortaya çıkarılmıştır. İlk bölümde; YZ teknolojilerinin temel kavramları ve işleyişi, ikinci bölümde; YZ 'nın suçla ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde; YZ 'nın suç ve suçluluğun doğası üzerindeki etkileri ele alınmış ve bu teknolojilerin hukuki tanım ve cezalandırma sistemlerine olan etkisi tartışılmıştır. Dördüncü bölümde; YZ suçunun etik boyutları keşfedilmiş ve bu bağlamda YZ teknolojilerinin etik kullanımı vurgulanmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde ise; tezin sonuçları özetlenmiş ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) technologies have become a rapidly developing field in recent years and causing revolutionary changes in many different fields. AI aims to develop human-like intelligence and learning abilities through computers and software. However, one of the problems brought by this rapid progress is the impact and potential risks of AI on crime and criminality. This study, under the title“Artificial Intelligence Crime: Understanding Future Crimes and Potential Risks”, examined the effects of AI technologies in the field of crime and delinquency and discussed important issues in this field. The main aim of the research is to understand the relationship of AI with crime, together with its legal, ethical and social dimensions, and to understand how this technology may contribute to future crimes and security problems. The use of AI for criminal purposes was revealed as a result of examining written and visual documents. In the first part; Basic concepts and functioning of AI technologies are discussed in the second part; AI's relationship with crime has been studied. In the third part; The effects of AI on the nature of crime and criminality are discussed and the impact of these technologies on legal definition and punishment systems is discussed. In the fourth part; The ethical dimensions of AI crime are explored and the ethical use of AI technologies is emphasized in this context. In the fifth chapter, which is the last chapter; The results of the thesis are summarized and suggestions for future research are presented.