Tıp fakültesi öğrencilerine çevrimiçi ve yüz yüze verilen basit sütür atma beceri eğitiminin öğrenim ve kalıcılık açısından karşılaştırılması
Comparison of the learning and permanence outcomes of face-to-face and online simple suturing skill training for medical students
- Tez No: 861350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Family Medicine, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada mezuniyet öncesi tıp eğitiminde basit sütür atma becerisinin öğretiminde çevrimiçi eğitimin yüz yüze eğitimle öğrenim ve kalıcılığa etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel desenli olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan ikinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Gönüllü 60 öğrenci basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle kontrol ve çalışma grubuna ayrılmıştır. Altı kişilik gruplar halinde, kontrol grubuna yüz yüze, çalışma grubuna çevrimiçi olarak basit sütür atma eğitimi birer saat verilmiştir. Eğitimlerden bir gün sonra ve üçüncü ayda objektif yapılandırılmış klinik sınav (OSCE) ile değerlendirilmiştir. Kontrol listesi formu ve rubrik değerlendirme formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 25 paket programı ile yapılmıştır. Veriler frekanslar, ortalama ve standart sapma ile sunulmuştur. Bağımsız örneklem T testi, ki-kare testi, iki yönlü tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi ve ROC analizi uygulanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin ilk OSCE'den aldıkları puan ortalaması 25,9±5,6'tür. Kontrol grubundaki öğrenciler çalışma grubundakilere göre hem ilk sınavda hem de ikinci sınavda daha yüksek puan ortalamasına sahiptir (sırasıyla p=0,001; p=0,001). Kontrol ve çalışma gruplarına göre iki ölçüm arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0,927).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of online education with face-to-face education on learning and retention in teaching simple suturing skills in pre-graduate medical education. Method: The research was designed with a randomized controlled experimental design. The research population consists of second-year students studying at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine. 60 volunteer students were divided into control and study groups by simple random sampling method. In groups of six, simple suturing training was given for one hour, face to face to the control group and online to the study group. They were evaluated with an objective structured clinical exam (OSCE) one day after the training and in the third month. Checklist form and rubric evaluation form were used. Statistical analyzes were performed with the SPSS 25 package program. Data are presented with frequencies, mean and standard deviation. Independent samples T test, chi-square test, two-way repeated measures ANOVA test and ROC analysis were applied. Results: The average score of the students in their first OSCE is 25.9±5.6. Students in the control group have higher mean scores in both the first exam and the second exam than those in the study group (p=0.001; p=0.001, respectively). No significant difference was detected between the two measurements compared to the control and study groups (p=0.927).