Otoimmün karaciğer hastalıklarında poliotoimmünite ve multiotoimmün sendrom
Polyautoimmunity and multi autoimmune syndrome in autoimmune liver diseases
  1. Tez No: 861362
  2. Yazar: ÖZGE GÜÇBEY TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Otoimmun karaciğer hastalıkları (OİKH) nekroinflamasyonla karakterize otoimmun hepatit (OİH), progresif kolestazla karakterize primer biliyer kolanjit (PBK) ve primer sklerozan kolanjit (PSK), OİH/PBK ve OİH/PSK birlikteliği olan overlap sendromlarını da içeren hastalıklardır. Otoimmun karaciğer hastalıkları oldukça nadir görülen, önemli oranda morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilen hastalıklardır. Yapılan çalışmalarda poliotoimmünite veya MAS varlığının altta yatan tüm otoimmün hastalıklarda progresyonu hızlandırdığı yönündedir. Çalışmamızın amacı morbidite ve mortalitesi oldukça yüksek olan otoimmün karaciğer hastalıklarına eşlik eden diğer otoimmün hastalıkları saptamak ve poliotoimmünite veya MAS olarak adlandırılan durumlarla ilişkisini ve predikte eden faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine Mart 2019 ve Ocak 2023 tarihleri arasında başvuran otoimmün karaciğer hastalığı tanısı bulunan hastalar dahil edilme kriterlerine göre çalışmaya alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık ve otoimmün hastalıkları, poliotoimmünite veya MAS varlığı, otoimmün markerlar, viral hepatit eşlik edip etmediği, tanı anındaki laboratuvar değerleri retrospektif olarak hastane sistemi üzerinden taranmıştır. Bulgular: Çalışmaya otoimmün karaciğer hastalığı tanısı olan 457 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 203'ü OİH, 212'si PSK, 16'sı PSK ve 26'sı overlap olarak saptanmıştır. 457 hastanın hastalık tanı anındaki yaş ortalaması 48.18±13.19dir. Cinsiyet dağılımında 400 hasta (%87,5) kadın, 57 hasta (%12,5) erkektir. Otoimmün karaciğer hastalık yaşı ortalaması 6.44±4.78 olarak bulunmuştur. Hastaların 194(%42,5) ünde eşlik eden başka bir otoimmün hastalık saptanmıştır. 26 hasta (%5,7) ise multiotoimmün sendroma sahiptir. OİH tanılı hastalarda Haşimato Tiroiditi 28 hastada (%13,8) ile en yüksek eşlik eden hastalık olarak gözlemlenmiştir. PBK'de aynı şekilde 30 hasta (%14,2) ile Haşimato Tiroiditi en sık eşlik eden hastalıktır. PSK'da ise 9 hasta (%56,3) Ülseratif kolit Tanısına sahiptir. Bu hastalıkları sırasıyla Tip1 Diabetes Mellitus, Sjögren Sendromu ve Haşimato Tiroiditi takip etmektedir. Poliotoimmünitesi olan hastaların ortalama yaşı 46.39±12.75 olarak bulunurken poliotoimmünitesi olmayan hastaların yaş ortalaması 49.51±13.39 olarak saptanmıştır. İki grup arasında p=0.012 olarak istatiksel olarak anlamlı fark olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Autoimmune liver diseases (ALDs) include autoimmune hepatitis (AIH) characterized by necroinflammation, primary biliary cholangitis (PBC) and primary sclerosing cholangitis (PSC) characterized by progressive cholestasis, and overlap syndromes with AIH/PBC and AIH/PSC coexistence. Autoimmune liver diseases are extremely rare and can result in significant morbidity and mortality. Studies have shown that the presence of polyautoimmunity or MAS accelerates progression in all underlying autoimmune diseases. The aim of our study was to identify other autoimmune diseases associated with autoimmune liver diseases with high morbidity and mortality and to evaluate the relationship and predicting factors with polyautoimmunity or MAS. Materials and Methods: Patients with a diagnosis of autoimmune liver disease admitted to the Gastroenterology clinic of Ankara Bilkent City Hospital between March 2019 and January 2023 were included in the study according to the inclusion criteria. Age, gender, comorbidities and autoimmune diseases, presence of polyautoimmunity or MAS, autoimmune markers, presence or absence of viral hepatitis, and laboratory values at the time of diagnosis were retrospectively screened through the hospital system. Results: The study included 457 patients with autoimmune liver disease. Of these patients, 203 were diagnosed as OIH, 212 as PSC, 16 as PSC and 26 as overlap. The mean age of 457 patients at the time of diagnosis was 48.18±13.19 years. In gender distribution, 400 patients (87.5%) were female and 57 patients (12.5%) were male. The mean age of autoimmune liver disease was found to be 6.44±4.78 years. Another autoimmune disease was found in 194 (42.5%) of the patients. 26 patients (5.7%) had multi autoimmune syndrome. Hashimoto's Thyroiditis was observed as the highest comorbidity with 28 patients (13.8%) in patients diagnosed with OIH. Similarly, Hashimoto's Thyroiditis was the most common comorbidity in PBC with 30 patients (14.2%). In PSC, 9 patients (56.3%) were diagnosed with Ulcerative colitis. These diseases were followed by Type 1 Diabetes Mellitus, Sjögren's Syndrome and Hashimoto's Thyroiditis. The mean age of patients with polyautoimmunity was 46.39±12.75 years, while the mean age of patients without polyautoimmunity was 49.51±13.39 years. There was a statistically significant difference between the two groups as p=0.012.