Deneysel hipertansiyon modelinde meteorin-like ve miyonektin düzeylerine egzersizin etkisinin araştırılması
Deneysel hipertansiyon modelinde meteorin-like ve miyonektin düzeylerine egzersizin etkisinin araştirilmasi
  1. Tez No: 861365
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOLANBAY DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hipertansiyon %95 nedeni bilinmemektedir. Düzenli egzersizin hipertansiyon üzerinde yararlı etkileri vardır. Ancak egzersizin yararlı etkilerinin mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Egzersiz sırasında salınan miyokinler bu süreçte önemli rol oynayabilir. Miyonektin ve Meteorin-like miyokinlerinin egzersize bağlı olarak salındığı bildirilmektedir. Tez çalışmamızda Meteorin like ve Miyonektin'in hipertansiyon fizyopatolojisindeki rolü, böbrek fonksiyonları ile ilişkisi ve egzersizin Meteorin like ve Miyonektin düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 250-300 gram ağırlığında Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlar eşit şekilde 3 gruba ayrıldı (n=24). 1. Grup Kontrol, 2. grup Hipertansiyon, 3. grup Hipertansiyon+Egzersiz grupları oluşturuldu. Hipertansiyon ve Hipertansiyon+Egzersiz gruplarındaki sıçanlara L-NAME (400 mg/L) içme sularına katılarak 6 hafta verildi. Hipertansiyon+Egzersiz grubundaki sıçanlar son 4 hafta boyunca 45 dk süreyle 20 m/dk hızda koşu bandında kronik koşu egzersizi yaptırıldı. Sıçanların 7. hafta ilk gün 24 saatlik idrarları toplandıktan sonra; anestezi altında kan, kas ve her iki böbreği alınarak ötenazi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The cause of hypertension is unknown in 95% of cases. Regular exercise has beneficial effects on hypertension. However, this mechanisms aren't understood. Myokines released during exercise may play an important role. It has been reported that Myonectin and Meteorin-like are released due to exercise. In our thesis, we aimed to investigate the role of Meteorin-like and Myonectin in the pathophysiology of hypertension, its relationship with kidney functions, and the effect of exercise on Meteorin-like and Myonectin levels. In our study, male Sprague Dawley rats were divided equally into 3 groups (n = 24; Control, Hypertension, Hipertension+Exercise). Rats in the Hypertension and Hipertension+Exercise were given L-NAME by adding it to their drinking water (6 weeks). Rats in the Hipertension+Exercise were subjected to running exercise on the treadmill 20 m/min, 45 minutes for the last 4 weeks. After collecting the 24-hour urine of the rats; Euthanasia was performed under anesthesia by removing blood, muscle and kidneys.