18-49 yaş grubu kadınların Human Papilloma Virüs bilgi düzeylerinin servikal kanser tarama yöntemlerini kullanma ve aşılanma durumu ile ilişkisi
The relationship between use of cervical cancer screening methods and vaccination status of the Human Papilloma Virus knowledge levels of the 18-49 age group of women
- Tez No: 861414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Human Papilloma Virüs (HPV), toplumda yaygın olarak görülen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan bir enfeksiyon etkenidir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre servikal kanserlerin %95'ten fazlası HPV ile ilişkilidir. Jinekolojik kanserler arasında en sık görülen servikal kanser HPV aşısı, birinci basamakta düzenli olarak yapılmakta olan taramalar ve tedavi imkanının olmasından dolayı primer ve sekonder korunma ile önlenebilir bir kanser türüdür. Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-49 yaş grubu kadınların Human Papilloma Virüs bilgi düzeyleri ile servikal kanser taraması ve aşı yaptırma durumları arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ve analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 01.05.2023- 31.08.2023 tarihleri arasında başvuran, 18-49 yaş arasındaki 366 kadın hasta dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik ve reprodüktif özellikleri sorgulayan veri formu ile Human Papilloma Virüs Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler IBM SPSS 25.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Human Papilloma Virus (HPV) is an infectious agent that is widely seen in society and causes sexually transmitted diseases. According to the World Health Organization, more than 95% of cervical cancers are related to HPV. Cervical cancer, which is the most common among gynecological cancers, is a type of cancer that can be prevented with primary and secondary prevention due to the HPV vaccine, regular screening in primary care and the availability of treatment. Our study aimed to evaluate the relationships between Human Papilloma Virus knowledge levels and cervical cancer screening and vaccination status of women aged 18-49 who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics. Material and Method: It is a prospective, observational and analytical type study. 366 female patients between the ages of 18-49 who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 01.05.2023 and 31.08.2023 were included in the study. The data form questioning sociodemographic and reproductive characteristics and the Human Papilloma Virus Knowledge Scale (HPV-KS) were administered to the participants using face-to-face interview technique. Data were analyzed with IBM SPSS 25.0 package program.