Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında hakkaniyet ilkeleri ve Doğu Akdeniz'e yansımaları
Equitable principles in the delimitation of maritime areas and their reflections on the Eastern Mediterranean
- Tez No: 861430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması uyuşmazlığı, Türk dış politikasının siyasi vechesi yanında hukuki boyutu ile de ön plana çıkan temel konularından biridir. Türkiye'nin söz konusu uyuşmazlığa getirdiği hakkaniyet temelli çözüm önerisi ile bazı kıyıdaşların tezleri ve uygulamaları arasında çeşitli ihtilaflar bulunmaktadır. Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hukukunun hakkaniyet ilkeleri kapsamında genel bir hukuki çerçeve çizmekle yetinmesi, mevcut hukuk kuralının içeriğinin ayrıca tespitini zorunlu kılmaktadır. Hakkaniyet ilkelerinin rolünün ve somut uyuşmazlıklara nasıl uygulandığının ortaya konması, Doğu Akdeniz deniz yetki alanları uyuşmazlığının ve kıyıdaş devletlerin hukuki tezlerinin değerlendirilebilmesi bakımından da önem arz etmektedir. Bu tez, bahse konu tespit ve değerlendirmenin gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dispute concerning delimitation of maritime areas in the Eastern Mediterranean stands as a focal point for Turkish foreign policy, with its political as well as legal dimension. Türkiye's equity-based arguments conflicts with the theses and practices of certain coastal states. The fact that the case law foresees a general legal framework within the scope of equitable principles necessitates the content of the delimitation law to be determined separately and concretely. Determining the role and application of equitable principles to concrete disputes is also important in terms of evaluating the dispute concerning delimitation of maritime areas in the Eastern Mediterranean and legal arguments of coastal states. This thesis aims to carry out the said determination and evaluation.