Yoğun bakım hemşirelerinde bakım davranışları tutum ölçeği geliştirme
Developing a caring behaviors attitude scale in intensive care nurses
- Tez No: 861435
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışları belirlemek için 'Yoğun Bakım Hemşirelerinde Bakım Davranışları Tutum Ölçeği'nin geliştirilmesidir. Yöntem: Araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan metodolojik tipte gerçekleşmiştir. Araştırmanın evrenini Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Dahili ve Cerrahi Birimlerinde Ocak 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında çalışan 414 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Dahili ve Cerrahi Birimlerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 200 hemşireden oluşmuştur. Araştırma kapsamında seçilen örneklemin güç analizine bakıldığında; 0.05 α ve 0.80 güçlülük oranında 0.79 oranında yüksek düzeyde güçlü olduğu bulunmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Hemşire Tanıtım Formu”ile“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Bakım Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır.“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Bakım Davranışları Ölçeği”literatürde yer alan, yoğun bakım hemşirelerinde bakım davranışlarıyla ilgili pek çok araştırma incelenerek ve uzman görüşleri alınarak geliştirilmiştir. İlk geliştirildiğinde 45 madde olarak oluşturulan taslak ölçek uzman görüşleri ve geçerlilik analizleri sonucunda önce 41 maddelik halini almış sonrasında yapılan geçerlik ve güvenirlik analizleri sonucunda aday ölçek tek boyuttan oluşan 26 maddelik son halini almıştır. İlgili verilerin analizinde SPSS 27 paket programı ile Mplus Version 7.4 kullanılmıştır. Bu bağlamda ölçeğin geliştirilmesinde“Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Barlett Testi, Ki-Kare Uyum Testi, Cronbach Alfa İç Tutarlılık Testi, Çarpıklık ve Basıklık Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Varimax Rotasyonu ve Test-Tekrar Testi”kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %46'sının 26-30 yaş aralığında, %74'ünün kadın, %89,5'inin lisans ve üzeri mezunu olduğu bulunmuştur. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda ölçek 26 maddeden oluşan tek boyutlu yapı olarak belirlenmiştir. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,78, toplam varyansı %73,120 madde-toplam test korelasyon değerleri 0,725 - 0,915, Cronbach alfa güvenirlik katsayısının 0,987 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan analizler sonucu Yoğun Bakım Hemşirelerinde Bakım Davranışları Tutum Ölçeğinin yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışları tutumlarının belirlenmesinde kullanılmak üzere geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to develop the 'Care Behaviors Attitude Scale in Intensive Care Nurses' to determine the care behaviors of intensive care nurses. Method: The research was carried out in the methodological type within the quantitative research design. The population of the study consists of 414 nurses working in the Internal and Surgical Units of Dr. Suat Seren Chest Diseases Hospital and Tepecik Training and Research Hospital between January 2023 and September 2023. The sample of the study consisted of 200 nurses who worked in the Internal and Surgical Units of Dr. Suat Seren Chest Diseases Hospital and Tepecik Training and Research Hospital and volunteered to participate in the study. When the power analysis of the sample selected within the scope of the research is examined; It was found to be highly potent at 0.79 at a rate of 0.05 α and 0.80 strength.“Nurse Introduction Form”and“Intensive Care Nurses' Care Behaviors Scale”were used to obtain the research data. The“Intensive Care Nurses' Care Behaviors Scale”has been developed by examining many studies on care behaviors in intensive care nurses in the literature and taking expert opinions. The draft scale, which was created as 45 items when it was first developed, first became 41 items as a result of expert opinions and validity analyzes, and then as a result of the validity and reliability analyzes, the candidate scale took its final form consisting of 26 items consisting of a single dimension. SPSS 27 package program and Mplus Version 7.4 were used in the analysis of the relevant data. In this context,“Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Barlett Test, Chi-Square Fit Test, Cronbach Alpha Internal Consistency Test, Skewness and Kurtosis Test, Kolmogorov-Smirnov Test, Varimax Rotation and Test-Repetition Test”were used in the development of the scale. Results: It was found that 46% of the participants were between the ages of 26-30, 74% were female, and 89.5% had a bachelor's degree or higher. As a result of explanatory factor analysis, the scale was determined as a one-dimensional structure consisting of 26 items. The scale had a coverage validity index of 0.78, a total variance of 73.120%, item-total test correlation values of 0.725 - 0.915, and Cronbach's alpha reliability coefficient of 0.987. Conclusion: As a result of the analyzes, it was determined that the Y Intensive Care Nurses Care Behaviors Attitude Scale is a valid and reliable measurement tool to be used to determine the care behaviors attitudes of intensive care nurses.