KOAH ve COVID-19 pnömoni tanılı hastalarda longcovid evrede sistemik steroid kullanımının 3.ayda fonksiyonel kapasiteye etkisi
  1. Tez No: 861468
  2. Yazar: FATMA SİNEM CANDER TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
KOAH ve COVİD-19 Pnömoni Tanılı Hastalarda Longcovid Evrede Sistemik Steroid Kullanımının 3. Ayda Fonksiyonel Kapasiteye Etkisi Giriş: Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan COVİD-19 hastalığı dünya çapında bir pandemiye dönüşmüş ve pek çok insanı etkilemiştir. COVİD-19 enfeksiyonunun klinik prezentasyonu asemptomatik tablodan mortal tabloya kadar değişkenlik gösterebilmektedir. COVİD-19 pnömonisi sonrası dönemde hastaların bir kısmında organize pnömoni veya interstisyel akciğer hastalığı benzeri sekel değişiklikler izlenmektedir. Bu her iki tablonun da tedavisinin ana ögesini kortikosteroid tedavisi oluşturduğu için COVİD-19 sonrası sekel değişiklikler izlenen bir grup hastaya da kortikosteroid tedavisi verilmiştir. Kortikosteroid tedavisi ile hastaların fonksiyonel testlerinde ve klinik değerlendirmelerinde iyileşme olması beklenmektedir. Bu çalışmamızda KOAH tanılı COVİD-19 geçirmiş olan hastalarda longcovid dönemde kortikosteroid kullanımının solunum fonksiyon testleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma Temmuz 2021 – Eylül 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi COVİD-19 servisi, COVİD-19 yoğun bakımı ve COVİD-19 takip polikliniğinde takip edilen hastalarda yapıldı. Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alınarak başlandı. Birinci ve 3.ayda poliklinik başvurusu olan ve başvuru takip parametrelerine ulaşılabilen 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar COVİD-19 hastalık ağırlığına göre hafif, orta ve ağır (ağır-kritik) hastalar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastaların yatışındaki serum LDH (laktat dehidrogenaz), ferritin, CRP, lenfosit düzeyi 1. ve 3.aylarda da görüldü. Hastalara 1. ve 3.aylarda SFT, DLCOc ve 6DYT yaptırıldı. Hastaların nefes darlığı düzeyi borg skalası ile değerlendirildi. Hastalar hastane yatışında kortikosteroid almayan, pulse dışı dozda alan ve pulse dozunda (250 mg ve üzeri dozlar) alanlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Longcovid dönemdeki poliklinik kontrollerinde kortikosteroid alıp almamasına göre de iki gruba ayrıldı. Ek olarak hastaların son 1 yıllık dönemde hastane başvuru ve hastane yatış oranları incelendi. Yatışta ve longcovid dönemde kortikosteroid alımı ile diğer parametrelerin ilişkisi incelendi. xi Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 100 olgunun %89'u (n=89) erkek, %11'i (n=11) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 62.82±7.59 yıl olup minimum hasta yaşı 48 maksimum hasta yaşı 80 idi. Hastalarda KOAH oranı %100 (n=100); KOAH'a eşlik eden astım oranı %2 (n=2), İAH oranı %2 (n=2), malignite oranı %6 (n=6) olarak bulundu. Hastaların %88'inin (n=88) exsmoker %6'sının (n=6) hala sigara içtiği ve %6'sının (n=6) hiç sigara içmediği saptandı. Hastaların % 26'sının (n=26) servis yatışı, %59'unun (n=59) YBÜ yatışı olduğu saptandı. Hastaların %43.0'ında hastalık akut döneminde pulse steroid kullanımı, %34.0'ında pulse dışı steroid kullanımı saptandı; %23.0'ının steroid kullanımı olmadığı saptandı. Hastaların %65'inde (n=65) longcovid steroid kullanımı saptandı. Postcovid steroid kullanan hastalarda steroid dozu ortalaması 33.97±16.95 mg olup kullanılan en düşük doz 4 mg en yüksek doz 120 mg idi. Hastaların 1. ve 3. ayda ölçülen serum LDH, ferritin, CRP, lenfosit düzeyi, borg nefes darlığı skalası, FEV 1 , FVC, DLCOc, 6DYT yürüme yüzdesinde ve oksijensiz satürasyon değerlerinde anlamlı düzeyde farklılık saptandı (p=0.001). Longcovid dönemde kortikosteroid kullanımı ile 1.ay oksijensiz saturasyon değeri, DLCOc ve FVC yüzdeleri arasında negatif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Systemic Steroid Use in the Longcovid Phase on Functional Capacity in the 3rd Month in Patients Diagnosed with COPD and COVID-19 Pneumonia Introduction: The COVID-19 disease, which emerged in Wuhan, China, in December 2019, has evolved into a global pandemic, affecting many individuals. The clinical presentation of COVID-19 infection can vary from asymptomatic to fatal. Post-COVID-19 pneumonia, some patients exhibit sequelae changes similar to organizing pneumonia or interstitial lung disease. Since corticosteroid therapy constitutes the main component of treatment for both conditions, a group of patients with post-COVID sequelae changes have also been administered corticosteroid therapy. Improvements in functional tests and clinical evaluations of patients are expected with corticosteroid therapy. This study aims to examine the effects of corticosteroid use during the longcovid period on respiratory function tests in patients diagnosed with COPD who have had COVID-19. Materials and Methods: The study was conducted on patients followed up at the COVID-19 service, ICU, and outpatient clinic of Ankara City Hospital between July 2021 and September 2022. The study began after receiving approval from the Ethics Committee of Ankara City Hospital. A hundred patients who had outpatient clinic visits in the first and third months and met the follow-up criteria were included. Patients were divided into three groups based on the severity of COVID-19 illness: mild, moderate, and severe (severe-critical). Serum LDH (lactate dehydrogenase), ferritin, CRP, and lymphocyte levels at admission were also observed in the first and third months. Patients underwent RFT, DLCOc, and 6MWT in the first and third months. The level of dyspnea in patients was evaluated using the Borg scale. Patients were divided into three groups based on their corticosteroid use during hospitalization: none, non-pulse dose, and pulse dose (250 mg and above). In the longcovid period, they were further divided into two groups based on corticosteroid use. Additionally, patients' hospital admissions and rates over the past year were analyzed. The relationship between corticosteroid use during admission and in the longcovid period with other parameters was examined. xiv Findings: Of the 100 cases included, 89% (n=89) were male and 11% (n=11) were female. The average age of the patients was 62.82±7.59 years, with the youngest being 48 and the oldest 80. The rate of COPD was 100% (n=100); accompanying asthma was 2% (n=2), ILD 2% (n=2), and malignancy 6% (n=6). It was found that 88% (n=88) of the patients were ex-smokers, 6% (n=6) were current smokers, and 6% (n=6) had never smoked. 26% (n=26) had been admitted to the service, and 59% (n=59) to the ICU. Acute phase pulse steroid use was observed in 43.0% of patients, non-pulse steroid use in 34.0%; 23.0% did not use steroids. 65% (n=65) used steroids in the longcovid period. The average steroid dose in post-COVID steroid users was 33.97±16.95 mg, with the lowest dose at 4 mg and the highest at 120 mg. Significant differences were observed in serum LDH, ferritin, CRP, lymphocyte levels, Borg dyspnea scale, FEV1, FVC, DLCOc, 6MWT walking percentage, and oxygenation levels measured in the first and third months (p=0.001).